DIETETYKA Odżywianie wg TCM PODSTAWY TCM PROFILAKTYKA Smaki

Smak kwaśny wg TCM – Przemiana Drzewa

sie 13, 2020

System narządów: Wątroba i Pecherzyk Żółciowy (kwaśne wnika do Wątroby)

  • Właściwości:

Jest to smak o naturze Yin, ma działanie ściągające do środka, powoduje obkurczenie. Dzięki temu przytrzymuje płyny w organizmie, a w konsekwencji redukuje nadmierne pocenie. Nie stosuje się go jednak w trakcie przeziębień, bo może pogorszyć stan chorego, przepychając patogeny do głębszych warstw organizmu. Większość produktów należących do smaku kwaśnego jest chłodna i zimna termicznie, co oznacza, że w ogólnym zarysie smak kwaśny ochładza nasz organizm.

  • Produkty:

Kwaśne gorące: brak.

Kwaśne ciepłe: drób, kiełki, kolendra, koperek, kwaśne wiśnie, marynowany imbir, ocet balsamiczny, ocet ryżowy, ocet winny, owoc cytryńca, owoc derenia, owoc róży, wiśnie.

Kwaśne neutralne: bulgur, brzoskwinie, drożdże, nasiona lotosu, orkisz, twaróg.

Kwaśne chłodne: agrest, białe wino, biały ser, borówka, boćwina, cytryny, dzika róża, estragon, granat, grejpfrut, herbaty owocowe, herbaty z głogu, herbaty z hibiskusa, jabłka, jagody, kapusta, kiełki lucerny, kiszone ogórki, kuskus, kwaśna śmietana, kwaśne brzoskwinie, kwaśne kwaśny grejpfrut, mandarynka, mango, marynowane warzywa, melisa, niedojrzałe owoce, ogórecznik, oliwki, papaja, piwo pszeniczne, pomarańcze, pomidory, porzeczki, poziomka, pszenica, pszenne płatki, roszponka, rzodkiew, sos sojowy, szampan, szczaw, szpinak, truskawki, zakwas chlebowy, zarodki, śliwki, świeże soki owocowe.

Kwaśne zimne: ananas, jogurt, kefir, kiełki fasoli mung, maślanka, mięso z kaczki, mleko zsiadłe, piwo pszeniczne, rabarbar.

smak-kwasny
  • Zastosowanie:

Używany w leczeniu nietrzymania moczu, nadmiernego pocenia, krwotoków, rozwolnienia oraz osłabionych, obwisłych tkanek, włączając w to zwiotczałą skórę i wypadanie macicy. Smak kwaśny pochodzi z wielkiej różnorodności kwasów, spośród których najczęściej spotykane to kwas cytrynowy, garbnikowy i askorbinowy (witamina C). Najintensywniejszy kwaśny smak, taki jaki można spotkać w czarnej i zielonej herbacie oraz liściach jeżyn, można zaklasyfikować jako smak „ściągający”. Jednak nie wszystkie środki zatrzymujące krwawienie, rozwolnienie i leczące inne problemy z nadmiernym „rozluźnieniem” mają smak kwaśny lub ściągający.

Smak kwaśny ma działanie ściągające, tzn. produkty o takim smaku przytrzymują płyny w organizmie, dlatego w upalne dni powinniśmy pić ciepłe kompoty. Zbyt duża ilość kwaśnego smaku może prowadzić do swoistego „zasznurowania” organizmu i stagnacji, gdyż odpowiada on za kierowania energii Qi do wewnątrz. Większość kwaśnych produktów ochładza organizm, dlatego polecane są przy syndromach wywołanych samorzutnym wznoszeniem się energii (wewnętrzne gorąco, drażliwość, problemy ze snem, niepokój), odradza się je natomiast osobom z niedoborem Qi i niedoborem Yang. Bardzo mało produktów kwaśnych ma działanie ogrzewające, jednak należy pamiętać, że takie produkty zawsze wywołują określone działanie (przykładowo ocet wspomaga układ krwionośny). Ze smakiem kwaśnym związana jest Wątroba i pęcherzyk żółciowy. Jest to smak typu Yin, w chińskiej medycynie leczniczo stosuje się go, aby nie dopuścić do utraty płynów atakowanych przez gorąco i suchość.

smak kwasny
  • Wskazania:

Smak kwaśny skupia i scala rozproszoną, kapryśnie zmienną osobowość. Pożywienie o smaku kwaśnym zbyt rzadko pojawia się we współczesnej diecie.

► niedobór płynów

► niedobór Yin

► nietrzymanie moczu

► utrata esencji (przedwczesny wytrysk, upławy u kobiet)

  • Przeciwwskazania:

► Osoby z wilgocią, ociężałością umysłu i ciała, zaparciami i skurczami powinny bardzo oszczędnie stosować smak kwaśny. „Przy chorobach ścięgien i wiązadeł nie jedz dużo kwaśnego pożywienia”, zaleca Klasyk medycyny wewnętrznej.

► gorąco żołądka (np. gasttitis)

► niestrawność

► śluz

► wilgoć

► zastój

Uwaga! Smak kwaśny jest bezwzględnie zabroniony przy każdej formie stagnacji – uczuciu sytości i pełności, stwardnieniu rozsianym, zaniku mięśni, zapaleniu żołądka.

smak kwasny

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej