Kasza jaglana to produkt, który można przyrządzić na milion sposobów, od dań wytrawnych, aż po słodkie. Wszystko zależy od naszych osobistych upodobań, ale jedno jest pewne – kasza jaglana to doskonała baza do budowania zdrowych, smacznych oraz sycących posiłków, jak na przykład… przepyszna sałatka z kaszą jaglaną! Taka opcja jest bardzo dobrym rozwiązaniem na upalne dni lub dla osób, które mają w sobie dużo Gorąca.
Kasza jaglana, czyli rola zbóż w diecie
Kasza jaglana to bogate źródło witaminy E i B. Ponadto zawiera magnez, potas, żelazo, fosfor czy żelazo. Zawarte w niej antyoksydanty wspierają walkę z wolnymi rodnikami, przez co przyczyniają się do opóźnienia procesów starzenia. Ważnym składnikiem kaszy jaglanej jest z pewnością krzem – pierwiastek odpowiedzialny za prawidłowy rozwój kości, przyspiesza regenerację stawów po urazach, kontuzjach oraz zapobiega ich odwapnieniu. Ma również pozytywny wpływ na włosy, skórę, paznokcie i prawidłową przemianę materii. Korzystnie wpływa na układ krwionośny, zapobiegając powstawaniu w nich cholesterolu. Zasadotwórcza rola kaszy jaglanej objawia się w utrzymywaniu równowagi kwasowo-zasadowej, co pomaga odkwasić organizm. Z kolei lecytyna pomaga zadbać o pamięć i koncentrację.
Z pozycji Medycyny Chińskiej kasza jaglana ma smak słodki, który uważany jest za smak budulcowy, wzmacniający organizm. Może być dobrą alternatywą dla słodyczy. Jeśli w naszej diecie dostarczamy odpowiednią ilość smaku słodkiego, ale w tej wzmacniającej formie powinno powoli kształtować się prawidłowe zapotrzebowanie na “słodkie”. Jaglanka ma także termikę neutralną, co skutkuje tym, że odżywia zarówno nasz korzeń Yin i korzeń Yang. Można podawać ją z wieloma innymi produktami, zachowując zasadę odżywiania wg Pięciu Przemian, aby w jednym posiłku znalazły się wszystkie smaki, czyli:
- Smak słodki
- Smak ostry
- Smak słony
- Smak kwaśny
- Smak gorzki
Kasza jaglana – dla kogo?
- Ze względu na lekkostrawność kasza jaglana jest polecana dla wszystkich, a w szczególności dla osób mających problemy związane z trawieniem.
- Krzem wpływa pozytywnie na przemianę materii, co ułatwia odchudzanie i utrzymanie zdrowej, zbilansowanej diety (jego niedobór jest częstą przyczyną u osób mających problem z nadwagą).
- Kasza jaglana nie zawiera glutenu, przez co może być z powodzeniem spożywana przez osoby z celiakią.
- Lekkostrawna kasza jaglana może być również wprowadzana do diety niemowląt jako jeden z pierwszych posiłków w postaci mleczka.
Pomysł na… kaszę jaglaną
Kaszę jaglaną można przyrządzić na naprawdę wiele sposobów! Jest lekkostrawna i sycąca, dlatego można podawać ją na przykład na śniadanie, ugotowaną w wodzie lub w mleku z dodatkiem bakalii czy owoców. Jaglanka może być spożywana do obiadu jako zamiennik ziemniaków, makaronu, ryżu. Jako dodatek do mięs, warzyw czy zup. Dobrym wyborem będą również placuszki z kaszy jaglanej z dużą ilością, które dostarczą organizmowi wiele składników odżywczych. Opcją na słodko może być np. kakaowy budyń jaglany, przyrządzony według własnego uznania. Z kolei kleik z kaszy jaglanej to posiłek podawany osobom chorym, wycieńczonym, osobom po operacji, jako źródło witamin i minerałów pomaga on im nabrać sił witalnych.
U mnie kasza jaglana praktycznie zawsze jest dostępna. Zawsze gotuję większą ilość i w zależności od potrzeby i możliwości czasowych wykorzystuję ją do różnych zup, sałatek, placków, naleśników. Osobiście preferuję na wodzie, gdyż w naszym klimacie mamy bardzo dużo Wilgoci, a mleko jest wilgociotwórcze.
Ochładzająca sałatka z kaszą jaglaną
Składniki:
- Smak słodki kasza jaglana, orzechy włoskie, nasiona słonecznika, avocado, gruszka, płatki migdałów, oliwa z oliwek
- Smak ostry – pieprz, listki mięty, rzodkiewka
- Smak słony – sól
- Smak kwaśny – żurawina, sok z granatu, winogrona, roszponka
- Smak gorzki – kurkuma
Sposób przygotowania:
- Kaszę jaglaną zwykle mam w lodówce, przygotowaną wg przepisu
- Na talerzu ułożyć roszponkę, trochę ulubionych bakalii
- Dołożyć kaszę i pozostałe składniki
- Polać oliwką z oliwek i sokiem z granatów
Sałatkę z kaszą jaglaną można oczywiście udoskonalać i dodawać składniki według własnego gustu i uznania. Zamiast sałaty można dodać np. szpinak, rukolę, sałatę lodową, jarmuż czy inną zieleninę, ważne, aby wszystkie smaki znalazły się na talerzu pełnym sałatki. Sól i kurkuma użyte były do gotowania jaglanki.
Smacznego!