Daktyle czerwone (Da Zao), czyli owoc głożyny

utworzone przez | wrz 25, 2020 | DIETETYKA, Odżywianie wg TCM, Owoce, ZIOŁOLECZNICTWO

Daktyle czerwone (Da Zao), czyli inaczej owoc głożyny pospolitej lub daktyle chińskie to w Tradycyjnej Medycynie Chińskiej, znany i ceniony od lat naturalny środek na kompleksowe wzmocnienie i regenerację organizmu! Zauważono, że chińskie daktyle korzystnie wpływają m.in. na układ pokarmowy, czy krążenie krwi. Jednak, przede wszystkim dodają sił witalnych w przypadku osłabionego chorobą, wysiłkiem lub zmęczeniem organizmu oraz umysłu. W Europie dostępne są głównie w formie suszonej i przypominają duże rodzynki.

Owoc daktyla czerwonego to „kulinarne zioło” co oznacza wiele możliwości jego zastosowania. Można je spożywać w formie naparu, jako dodatek do kompotów, rosołów, zup mocy, bogatych w wartości odżywcze owsianek czy koktajlów. Zaleca się spożywać od 3-12 sztuk dziennie (10-30 g).

daktyle

Daktyle czerwone wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

  • Nazwa chińska – Da Zao
  • Natura termiczna – neutralne
  • Smak – słodki
  • System narządów – Śledziona, Żołądek

Działanie

Z punktu widzenia Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, daktyle czerwone wykazują działanie tonizujące i wzmacniające Qi. Tonifikują Śledzionę, przez co korzystnie oddziaływują na zmęczony, słaby, wyczerpany leczeniem, chorobą organizm. Pomagają mu przywrócić utracone siły witalne i energię życiową. Co więcej, działają holistycznie, dlatego przyczyniają się do odbudowy krwi, uregulowania funkcjonowania układu pokarmowego, czy też przyspieszenia porostu włosów, paznokci i regeneracji naskórka. Pozwalają uspokoić Ducha, szczególnie przy objawach wycieńczenia, bladej skóry czy zaburzeniach emocjonalnych, wynikających z problemów w funkcjonowaniu narządów zewnętrznych.

Wskazania

Są polecane przy występowaniu krótkiego oddechu, braku apetytu, luźnych stolcach, spowodowanych niedoborem w Śledzionie i Żołądku. Zauważono także właściwości łagodzące zbyt gwałtowne działanie innych ziół.

daktyle

Sposoby zastosowania

  • jako dodatek do kleiku ryżowego czy owsianki (po uprzednim namoczeniu)
  • stosowane zewnętrznie razem z olejem sezamowym przy toksycznych obrzękach
  • stosowane miejscowo jako kataplazm z Mirabilitum (mang xiao) i redix et Rhizoma Rhei (da huang) w stanach ostrych ropnia jelit
  • mogą stanowić przegrykę, ale takze jako dodatek do herbat, kompotów
  • Dodatek do rosołów, zup mocy
  • winko daktylowe, które wzmacnia i porusza krew

Przeciwwskazania

Da Zao, czyli daktyle czerwone sprzyjają powstawaniu Wilgoci i Gorąca, dlatego może spowodować uczucie pełności w Środkowym Ogrzewaczu. W związku z tym jest przeciwwskazane w problemach związanych z zastojem pożywienia, wzdęciami, pasożytami jelitowymi czy też chorobami wynikającymi z Wilgoci. Owoce te mogą również działać drażniąco na skórę, co za tym idzie nie powinny być stosowane zewnętrznie przez długi czas bądź spożywane przez osoby posiadające problemy z jamą ustną.

Z daktyli można także wykonać smaczną przekąskę, deser – kulki mocy, świetnie sprawdzające się dla naszych milusińskich. Propozycją dla dorosłych jest winko daktylowe, które pite regularnie wzmacnia krew i poprawia ogólne samopoczucie.

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

  • 7 skutecznych kroków do oczyszczenia organizmu  z Wilgoci i Śluzu
    24 listopada 2023 - 30 kwietnia 2024
    00:00 - 23:59
  • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

    elzbieta kasztelaniec
    Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
    Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
    Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

    Share This