Jak przygotować się do konsultacji?

Poszukujesz sposobu na kontakt? W sklepie oferuję konsultacje ze mną - łatwy sposób na umówienie się na wizytę.

Czym się zajmuję?

Udzielam konsultacji dietetycznych w oparciu o zasady profilaktycznej i leczniczej dietetyki Medycyny Chińskiej.

Wspieram w profilaktyce i powrocie do równowagi organizmu.

Pomagam odzyskać lepsze samopoczucie.

Wskazuję drogę, w jaki sposób niwelować przewlekłe dolegliwości.

O wizycie w gabinecie

Podczas wizyty przeprowadzana jest diagnoza wg kanonów medycyny chińskiej, czyli: wywiad, diagnoza z języka i diagnoza z pulsu.

Wywiad jest bardzo dokładny – pacjent przedstawia najbardziej istotne dla niego dolegliwości. Część pytań może wydać się zaskakująca, gdyż niektóre aspekty funkcjonowania naszego organizmu w medycynie konwencjonalnej są pomijane. Na podstawie dzienniczka żywieniowego analizowane są dotychczasowy sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna. Omówieniu i uszczegółowieniu podlegają informacje zawarte w dzienniczku żywieniowym i samoobserwacji.

Diagnoza z języka jest nieodłącznym elementem diagnostyki wg TMC – pomaga terapeucie dotrzeć do przyczyny zgłaszanych przez pacjenta dolegliwości. W tej metodzie ocenia się kolor, kształt języka, nalot, bruzdy na języku czy żyły podjęzykowe. Przed wizytą proszę nie jeść, ani pić produktów, które mogą zmienić kolor nalotu na języku np. landrynki czy cola, proszę również nie ścierać nalotu szczoteczką, gdyż stanowi on bardzo ważny element diagnostyczny.

Diagnoza z pulsu to kluczowa część badania w Medycynie Chińskiej. Terapeuta sprawdza stan energetyczny pacjenta i jego poszczególnych organów. Nie jest to badanie tętna tak, jak w medycynie konwencjonalnej. Badanie przeprowadza się na tętnicy promieniowej na prawej i lewej ręce.

Konsultacje online

Każdy pacjent na konsultację powinien zgłosić się osobiście. Daje to największe prawdopodobieństwo uchwycenia przyczyny choroby lub wystąpienia nadwagi. Jednak ze względu na duże zainteresowanie osób zza granicy, odległych miejsc od Krakowa oraz ograniczenia związane z pandemią w wyjątkowych przypadkach przeprowadzam konsultację online na mojej platformie szkoleniowej (wymagana jest kamerka, abym widziała daną osobę).

Na każdej osobistej wizycie przeprowadzana jest diagnoza wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, czyli wywiad, badanie pulsu oraz diagnoza z języka. W trakcie konsultacji online nie ma możliwości zbadania pacjentowi pulsu, dlatego też ten element jest pomijany i może stanowić jakiś procent błędu przy postawieniu diagnozy. Jednak wywiad i diagnoza z języka idą wg zasad TCM. Wywiad przeprowadzany jest w trakcie rozmowy online, a do diagnozy z języka pacjent przesyła zdjęcia wykonane co najmniej 2 razy na czczo.

Dlaczego na czczo? – ten element bardzo różni się od medycyny klasycznej. Terapeuta chiński nie ogląda gardła, tylko zwraca uwagę na kształt, kolor, wielkość języka – ma to istotne znaczenie. Sprawdza też nalot na języku, czy występują odcisku zębów lub, czy są jakieś bruzdy bądź kropeczki na języku. Dlatego też przed wykonaniem zdjęcia proszę nic nie pić, aby nalot nie zmienił koloru ani też proszę nie ścierać nalotu szczoteczką, co często się zdarza. Pacjenci mający gruby nalot na języku często krępują się i ścierają, nie wiedząc, że w ten sposób mogą utrudnić diagnozę.

Wizyta w gabinecie: jak się do niej przygotować?

W oczekiwaniu na pierwszą konsultację proszę o zaznajomienie się z przedstawionymi wskazówkami, które pomogą w przygotowaniu się do wizyty oraz sporządzeniu niezbędnej dokumentacji zawierającej informacje kluczowe dla procesu diagnostycznego oraz dalszych zaleceń.

Dzienniczek żywieniowy

 

Dzienniczek żywieniowy należy prowadzić minimum 7 dni, wypełniać sumiennie ze szczególnym wskazaniem na nawyki żywieniowe (zarówno w dniach pracujących, jak i wolnych od pracy).

 

Te informacje posłużą do oceny dotychczasowych nawyków żywieniowych, godzin spożywania posiłków, składu i jakości spożywanej żywności. W tym okresie proszę nic nie zmieniać, odżywiać się tak, jak zawsze – każda zmiana może wpłynąć na efektywność procesu diagnostycznego, możliwość wskazania ewentualnych przyczyn zgłaszanych dolegliwości oraz zmiany złych nawyków żywieniowych.

Jak należy wykonać zdjęcie języka?

 


Język wysunięty do przodu, ujęcie z przodu.


Język wysunięty do przodu, ujęcie z boku.

Jak należy prowadzić dzienniczek, co wpisywać?

 

Możesz skorzystać z kilku możliwości prowadzenia dzienniczka – wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada:

 

  • formularz do prowadzenia ręcznego – kliknij, aby pobrać – wydrukuj i zapisuj odręcznie,
  • formularz do prowadzenia elektronicznego – kliknij, aby pobrać – wypełniaj w komputerze, na tablecie, smartfonie,
  • zeszyt/notatnik/kalendarz jeśli wolisz formę tradycyjną,
  • google kalendarz/notatnik, notatnik w smartfonie, itp.

 

W dzienniczku jako pierwszą i ostatnią pozycję należy wpisać porę pobudki i pójścia spać. Kliknij tutaj, aby pobrać dokładny opis wszystkich niezbędnych informacji.

Obserwuj swój język, mocz, stolec, dobowy rytm snu

 

Obserwuj swoje wypróżnienia – wpisz jaka jest częstotliwość (np. 3 razy dziennie lub 1 raz na 2 dni), kolor kału (jasny, ciemny, z domieszką krwi), czy jest w jednym kawałku, czy wielu. Czy są zaparcia czy biegunki. Czy jest cuchnący, czy nie.

 

Obserwuj swój mocz – częstotliwość oddawania (ok. 5 czy 15 razy dziennie), kolor moczu (jasny, żółty, z krwią). Czy wstajesz w nocy, aby oddać mocz?

 

Wpisz swój rytm snu, o której godzinie wstajesz każdego dnia, a o której idziesz spać? Czy przesypiasz całą noc, czy budzisz się w nocy – jeśli tak, ile razy,o której godzinie? Czy sen jest płytki czy mocny?

 

Obserwuj swój język najlepiej na czczo, wpisz kolor języka (różowy, czerwony, żywo czerwony – zaogniony) oraz nalot na języku (żółty, biały). UWAGA! Wykonaj co najmniej 2 zdjęcia języka na czczo: pierwsze – język wysunięty do przodu, a drugie – język podwinięty pod podniebienie. Jeśli jest jakikolwiek nalot na języku (żółty lub biały) proszę go nie zdrapywać – to jest bardzo ważne diagnostycznie!

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej