Terapie w Medycynie Chińskiej TERAPIE W TCM

Terapie w Medycynie Chińskiej

sie 13, 2020

Terapie w TMC

Terapia wg zasad medycyny chińskiej to przywracanie równowagi energetycznej organizmu poprzez wzmacnianie, rozpraszanie i stabilizowanie.

Najczęściej stosowane terapie w medycynie chińskiej:

  • Dieta
  • Zioła
  • Akupunktura
  • Akupresura
  • Masaż
  • Bańki
  • Gua Sha
  • Moksa

W starożytnych Chinach lekarze tak długo byli opłacani, jak długo wszyscy w rodzinie, którą się opiekowali, byli zdrowi.

Jeśli ktoś zachorował, pieniądze wstrzymywano, aż do wyzdrowienia.

Stąd w ich tradycji tak bardzo istotną rolę odgrywa dieta, bo im więcej pacjent wie, tym mniej lekarz musi mu poświęcać czasu. Zasady “odżywiania dla zdrowia” są powszechnie znane i stosowane. Jeśli dieta nie jest skuteczna dopiero wtedy włącza terapię ziołową. To 2 podstawowe aspekty terapeutyczne, które stanowią ok. 80% stosowanych kuracji.

Dopiero, gdy dieta z ziołami nie przynosi spodziewanych rezultatów zostają włączone zabiegi akupunktury lub akupresury często połączone z bańkami, moksowaniem czy zabiegiem Gua Sha.

W Europie, czy innych krajach wysoko rozwiniętych, co jakiś czas pojawia się nowa teoria dotycząca odżywiania, zdrowia czy leczenia. Bardzo często są sprzeczne, mimo, iż oparte na badaniach naukowych. Nawołują nas do unikania tłuszczów albo proponują diety tłuszczowe, polecają dietę białkową lub węglowodanową, albo proponują spożywanie tylko produktów surowych. Po 10 lub 20 latach okazuje się ile miały skutków ubocznych.

To nie dotyczy medycy wschodu, gdyż ona opieraj się na prawach natury, które są niezmienne. Medycyna chińska nie zmienia się, jej mądrości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To tradycja mająca 5000 lat i dlatego wykazuje taką skuteczność.

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej