Terapie w Medycynie Chińskiej

utworzone przez | sie 13, 2020 | Terapie w Medycynie Chińskiej, TERAPIE W TCM

Terapie w TMC

Terapia wg zasad medycyny chińskiej to przywracanie równowagi energetycznej organizmu poprzez wzmacnianie, rozpraszanie i stabilizowanie.

Najczęściej stosowane terapie w medycynie chińskiej:

 • Dieta
 • Zioła
 • Akupunktura
 • Akupresura
 • Masaż
 • Bańki
 • Gua Sha
 • Moksa

Najbardziej rozpoznawalną przez Europejczyków terapią z medycyny chińskiej są akupunktura i bańki. Jednak wbrew ogólnemu skojarzeniu chiński lekarz najpierw zaleci pacjentowi zmianę diety i ruch. Nie bez przyczyny chińską dietetykę nazywa się profilaktyczną i leczniczą, bo podstawowym celem jest prewencja, a w razie potrzeby dopiero leczenie. Poprzez dietę powinniśmy sami dbać o swoje zdrowie, dzięki temu następuje dostarczenie energii i organizm pracuje prawidłowo. Mocny organizm jest w stanie obronić się przed czynnikami zewnętrznymi, tak aby żaden patogen nas nie zaatakował. Pożywienie to coś co dostarczamy do naszego organizmu każdego dnia, to my decydujemy co zjemy, a co nie. Dlatego właśnie powinniśmy się dokształcać: co możemy jeść, co nas wzmacnia i wiedzieć, co nam szkodzi. Każdy lekarz zaleci też ruch, mogą to być ćwiczenia qigong, tai chi lub yoga.

W starożytnych Chinach lekarze tak długo byli opłacani, jak długo wszyscy w rodzinie, którą się opiekowali, byli zdrowi.

Jeśli ktoś zachorował, pieniądze wstrzymywano, aż do wyzdrowienia.

Stąd w ich tradycji tak bardzo istotną rolę odgrywa dieta, bo im więcej pacjent wie, tym mniej lekarz musi mu poświęcać czasu. Zasady “odżywiania dla zdrowia” są powszechnie znane i stosowane. Jeśli dieta nie jest skuteczna dopiero wtedy włącza terapię ziołową. To 2 podstawowe aspekty terapeutyczne, które stanowią ok. 80% stosowanych kuracji.

Dopiero, gdy dieta z ziołami nie przynosi spodziewanych rezultatów zostają włączone zabiegi akupunktury lub akupresury często połączone z bańkami, moksowaniem czy zabiegiem Gua Sha.

W Europie, czy innych krajach wysoko rozwiniętych, co jakiś czas pojawia się nowa teoria dotycząca odżywiania, zdrowia czy leczenia. Bardzo często są sprzeczne, mimo, iż oparte na badaniach naukowych. Nawołują nas do unikania tłuszczów albo proponują diety tłuszczowe, polecają dietę białkową lub węglowodanową, albo proponują spożywanie tylko produktów surowych. Po 10 lub 20 latach okazuje się ile miały skutków ubocznych.

To nie dotyczy medycy wschodu, gdyż ona opieraj się na prawach natury, które są niezmienne. Medycyna chińska nie zmienia się, jej mądrości przekazywane są z pokolenia na pokolenie. To tradycja mająca 5000 lat i dlatego wykazuje taką skuteczność.

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • Masaż Tui Na dla dzieci - Pakiet Premium
  13 stycznia 2024 - 31 maja 2024
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This