Bańki chińskie – historia
Leczenie bańką chińską należy do najstarszych metod medycyny naturalnej. Już pierwotny człowiek wykorzystując bańkę oczyszczał rany, usuwał różnorodne zanieczyszczenia i toksyny z organizmu, w tym ukąszenia jadowitego węża. Początkowo wykonywano to ustami wykorzystując metodę ssania, a z czasem zastąpiono to narzędziami o zaokrąglonych końcach, wykonanych z bawolich rogów czy nefrytu, później z bambusa, współcześnie – ze szkła, gumy lub silikonu. Ze względu na dużą skuteczność terapii próżniowej metoda ta na stałe gościła w Medycynie Chińskiej jako jeden ze skuteczniejszych środków terapeutycznych zarówno w stanach ostrych (grypa, przeziębienia, choroby płuc), jak i chorobach przewlekłych (ból, zapalenie wątroby, lumbago, zastoje w organizmie) i przetrwała do obecnych czasów. W XX. wieku, w związku z rozwojem medycyny klasycznej i przemysłu farmaceutycznego, popularność stawiania baniek stopniowo malała. Z czasem okazało się, że wiele produktów farmaceutycznych, zwłaszcza antybiotyki i sterydy wnoszą do naszego organizmu wiele skutków ubocznych, ta metoda powróciła do łask i obecnie przeżywa niesamowity renesans.Rodzaje baniek

Bańka szklana ogniowa
Naczynie szklane w kształcie kopuły, u podstawy której znajduje się szeroki otwór ograniczony grubym mankietem. Należy do baniek lekarskich stosowanych w terapii próżniowej na gorąco. Banką taką możemy masować niektóre partie ciała, ale też możemy stawiać na 10-20 min w zależności od miejsca i schorzenia.

Bańka szklana bezogniowa lub bańka plastikowa
Kształt bańki podobny do ogniowej, tylko na wierzchołku umieszczony jest zawór (wentyl), przez który wypompowuje się powietrze z bańki za pomocą specjalnej pompki, w ten sposób uzyskując próżnię. Pompka może być mechaniczna lub gumowa w kształcie gruszki. Wytworzone w bańce podciśnienie zasysa skórę do wnętrza.

Bańka gumowa lub silikonowa
Wykonana jest ze specjalnej gumy lub silikonu w kształcie kopuły, u podstawy której znajduje się szeroki otwór ograniczony grubym mankietem. Próżnię uzyskuje się przez przyłożenie bańki w określonym miejscu na ciele, naciśnięcie gumowej kopuły i zwolnienie. Te bańki zazwyczaj są bardzo wygodne do masażu. Ze względu na dobre wyprofilowanie kopuły można nawet samemu wykonać masaż, pod warunkiem, zę znamy techniki, wskazania i przeciwwskazania do masażu.

Bańka z igłą - bańka HACI
Składa się z gumowej gruszki (pompka), plastikowej bańki (kapturek) oraz korpusu z igłą. Korpus stanowi namagnesowany stop metalu, w którym umieszcza się igłę czerwoną (polaryzacja N) lub niebieską (polaryzacja S) w zależnosci od wskazań. Tej bańki używa tylko terapeuta.
Zasady działania masażu bańkami
Leczenie bańkami polega na wytworzeniu w bańce podciśnienia co powoduje, iż skóra jest zassana do wnętrza bańki na wysokość 1-2 cm. Podciśnienie może być wytworzone na różne sposoby, co wiąże się z podziałem baniek na gorące (ogniowe) i bezogniowe. Podciśnienie wytworzone w bańce podrażnia znajdujące się w skórze receptory i naczynia krwionośne. Skutkuje to pękaniem podskórnych naczyń krwionośnych i wydostaniem się z nich krwi. Tworzy się widoczny “krwiak”.
Podciśnienie, wywierając na skórę działanie mechaniczne, powoduje podrażnienie jej zakończeń nerwowych. Dzięki temu dochodzi do zwiększenia ukrwienia i poprawy zakłóconej wcześniej czynności narządu wewnętrznego, związanego z miejscem zastosowania bańki.

Rodzaje masażu bańką
- Masaż bańką labilny – zabieg wykonywany bańką w formie “wędrującej Bańki” po ciele (np grzbiet, udo) z użyciem oliwki lub środka leczniczego (rozgrzewającego, poruszającego, przeciwbólowego, antycellulitowego). Masowanie odbywa się jedną lub dwoma bańkami, podłużnie i poprzecznie.
- Masaż bańką stabilny – zabieg wykonywany kilkoma bańkami. Bańki przykładane są na punkty akupunkturowe na 10-20 min.
Zasadę działania baniek oraz reguły stawiania ich w ściśle określonych miejscach wyjaśnia się wykorzystując wiedzę stosowaną w akupunkturze. Bańki stawiamy na określonych punktach akupunkturowych odpowiedzialnych za określony organ. Według tradycyjnej medycyny chińskiej ból to występujący niedobór lub nadmiar w organizmie , to brak odpowiedniego przepływu krwi i energii życiowej Qi. Zakłócenie przepływu energii uznaje się za przyczynę chorób. Warunkiem powrotu do zdrowia jest przywrócenie prawidłowego przebiegu Qi. W tym celu redukuje się nadmiary, wzmacnia niedobory organizmu, pobudza krążenie energii Qi i wyrównuje jej poziom, co usuwa lub zmniejsza dolegliwości bez środków farmakologicznych i pozwala powrócić do zdrowia.
Podobnie masaż bańką porusza Qi, likwiduje zastoje w organizmie, likwiduje lub zmniejsza ból. Pamiętajmy, ze ból to wołanie organizmu o pomoc. Tabletki przeciwbólowe usuwają na chwilę tylko skutek. Natomiast stawianie baniek lub masaż usuwa przyczynę.
Bańki możemy wykorzystać także w kosmetyce np do likwidacji cellulitu. Cellulit z pozycji Medycyny Chińskiej to zastoje i nagromadzenie wilgoci. Jeśli jest wilgoć, która blokuję to występują niedobory Qi. Masaż bańką pobudza krążęnie, pobudza Qi, a tym samym stopniowo zaczyna redukować wilgoć w organizmie.
Jednak pamiętajmy podstawą powrotu do zdrowia zwłaszcza w chorobach przewlekłych potrzeba kilku stymulantów. Masaż bańkami przyspieszy proces regeneracji organizmu, jednak podstawą jest codzienna dobrze zbilansowana, indywidualnie dobrana dieta. To coś co “wrzucamy” w siebie każdego dnia. Popełniając codziennie błędy dietetyczne np spożywając duże ilości nabiału, pszenicy, słodyczy zawsze będziemy mieć problem z cellulitem. To są produkty wilgociotwórcze. Wilgoć jest ciężka, opada w dół i odkłada się. Potrzebujemy stymulanta, aby pobudził Qi do pracy, która powoli zacznie to usuwać. Samo nic nie zniknie.
Kto może stosować masaż bańką?
Wskazania
- Wskazania do masażu bańkami – stany ostre i przewlekłe
- Przeziębienia
- Objawy grypy bez stanów gorączkowych
- Ostre zapalenie oskrzeli
- Zapalenie płuc i opłucnej
- Astma (dychawica oskrzelowa)
- Zapalenie nerwów międzyżebrowych
- Ostry i podostry stan zapalny – lumbago i rwy kulszowe
- Ostre i podostre stany zapalne stawów obwodowych (np. barkowego, łokciowego, biodrowego i kolanowych)
- Zapalenie nerwów obwodowych
- Porażenie mięśni – pochodzenia neurogennego i miogennego (np. duże obniżenie napięcia mięśniowego, zanik mięśni)
- Skurcze łydek
- Choroby zwyrodnieniowe stawów obwodowych i stawów kręgosłupa
- Stan po urazach stawów obwodowych i tkanek okołostawowych (np. zwichnięcie, skręcenie, naciągnięcie, stłuczenie)
- Podostry stan zapalny narządów rodnych (np. pochwy, szyjki macicy, przydatków)
- Nerwice wegetatywne (np. napięciowe bóle głowy, bóle żołądka, bóle serca, bóle kręgosłupa, zawroty głowy, drżenie kończyn, kołatanie serca, nagłe uderzenia gorąca, zaburzenia snu, bezsenność, trudności w koncentracji uwagi, stan podwyższonego napięcia nerwowego, nerwice klimakteryjne, poirytowanie, zaburzenia pamięci, labilność emocjonalna, przygnębienie, zaburzenia funkcjonowania organów wewnętrznych, zaburzenia seksualne, natręctwa myślowe, natręctwa ruchowe)
- Moczenie nocne
- Terapia uzależnień – alkoholizm, nikotynizm, narkomania (detoksykacja ogólna)
Przeciwskazania
- Stany gorączkowe nieznanego pochodzenia
- Choroby nowotworowe
- Choroby zakaźne
- Nagłe przypadki wymagające ratowania życia
- Przypadki wymagające interwencji chirurgicznej
- Choroby przebiegające z drgawkami (np. padaczka, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, wylew i uadr mózgu, zespół odstawienia alkoholu czy narkotyków
- Stwardnienie rozsiane (SM) w okresie nowego rzutu choroby
- Przerwanie ciągłości skóry, czyli świeże rany – w miejscu występowania
- Zmiany dermatologiczne – w miejscu występowania
- Krwotoki lub tendencje do ich występowania – np, hemofilia, miesiączka
- Krwiaki – w miejscu występowania
- Kruchość naczyń
- Cera naczynkowa
- Niewyrównane wady serca i choroby serca – nie stawia się baniek i nie masuje okolicy lewej łopatki, przestrzeni między lewą łopatką, a kręgosłupem i lewej strony klatki piersiowej
- Tętniaki – w miejscu występowania
- Świeże zakrzepy – ze względu na możliwość oderwania zakrzepu i jego przemieszczenia
- Niewydolność krążenia obwodowego znacznego stopnia – np. stwardnienie tętnic (miażdżyca), zakrzepowo-zarostowe zapalenie naczyń (choroba Burgera), zapalenie żył, zakrzepowe zapalenie żył
- Zyłaki podudzia i uda – w miejscu występowania
- Nadciśnienie tętnicze – pow. 200 mm Hg (skurczowe)
- Obrzęki o nieznanej etiologii
- Okres ciąży i okres ciąży z powikłaniami – nie masuje się i nie stawia baniej na kończynach dolnych, pośladkach, grzbiecie w odcinku lędźwiowym, brzuchu i podbrzuszu
- Czas menstruacji – nie masuje się i nie stawia baniek na kończynach dolnych, pośladkach, grzbiecie w odcinku lędźwiowym, brzuchu i podbrzuszu
- Stan ogólnego osłabienia i wyniszczenia organizmu
- U osób powyżej 80 roku życia