DIETETYKA Owoce

Jeżyny niepowtarzalny smak lata i dzieciństwa…

wrz 23, 2016

Jeżyny mają wiele imion – ostrężyna, popielica, sinojagoda, plich. Już Grecy i Rzymianie znali jej zbawienne właściwości oczyszczające i regenerujące organizm. Wykorzystywali ją również do barwienia tkanin. Jeżyny swą niepowtarzalną barwę zawdzięczają barwnikowi zwanemu antocyjanina, dzięki czemu są łatwo dostępnym źródłem antyoksydantów – które działają cuda w naszym organizmie. Nieocenione bogactwo natury zarówno dla ciała jak i zmysłów. Sprawdź, jak można wykorzystać nie tylko owoce na przetwory z przepisu naszych babć, ale również liście, młode pędy, płatki kwiatów, łodygi, a nawet korzeń jeżyny. Sezon jeżynowy w pełni. Korzystajmy

Trochę historii o jeżynach

Jeżyny są jednymi z najstarszych roślin leczniczych. W starożytności w Grecji i w Rzymie żuto liście w celu wzmacniania dziąseł. Galen i Awicenna zalecali również nacieranie się i kąpiele na problemy ze skórą. Dodatkowo jeżyny oczyszczają krew, a tym samym odtruwają nasz organizm z toksyn. Napar można stosować w przypadku zgagi, biegunek, bóli brzucha oraz wzdęć. Jeżyny swój kolor zawdzięczają zawartym w sobie barwnikowi (antocyjanina), dzięki czemu są łatwo dostępnym źródłem antyoksydantów. 

Prozdrowotnie o jeżynach

Witaminy Minerały Wartości odżywcze jeżyn (w 100 g)
Witamina C       21 mgxWapń29 mgxWartość energetyczna43 kcal
Tiamina0.020 mg Żelazo0.62 mg Białko ogółem 1.30 g
Ryboflawna 0.026 mg Magnez 20 mg Tłuszcz  0.49 g
Niacyna 0.646 mg Fosfor 22 mg Węglowodany 9.61 g
Witamina B60.030 mg Potas 162 mg Błonnik 5.30 g
Kwas foliowy 25 ug Sód 1 mg   
Witamina A 11 ug Cynk0.53 mg   
Witamina E 1.17 ug      
Witamina K19.8 ug      
Źródło danych: USA National Nutrient Database for Standard Reference

Dodatkowo:

  • Zawierają: cukry, kwasy, pektyny, antocyjany, karotenoidy
  • Działają antybakteryjnie
  • Działa oczyszczająco
  • Ściąga pory
  • Odżywia
  • Regeneruje

Zdrowe i pyszne przetwory jeżynowe na zimowe wieczory

Chociaż w naszym klimacie nie zawsze możemy cieszyć się świeżymi jeżynami, nie znaczy to, że jesteśmy skazani na gotowe przetworzone produkty. Przetwory z jeżyn przy odrobinie czasu możemy przygotować sobie sami. Dzięki nim w dowolnym momencie w domowym zaciszu możemy cieszyć się niepowtarzalnym smakiem lata. 

Przepis na jeżynowy dżem oraz sok.

Jeżeli jednak lubicie, również tak jak ja, całe owoce skąpane w soku polecam wam kolejny fenomenalny przepis, który zagości w waszych domach i zatrzyma smak lata na dłużej.

Lato w słoiku, czyli skąpane jeżyny w soku

Świeże jeżyny – własne lub ze sprawdzonego źródła – myjemy na sicie. Gdy woda już odcieknie, przekładamy do garnka dodając cukru – zamiast zwykłego białego można tutaj użyć również trzcinowego, który podkreśli smak. Cukru nie powinno być za mało. Jeżyny należy nim oprószyć, ale nie przesadzić z jego ilością. Przykrywamy bawełnianą ściereczką i odstawiamy na całą noc. Następnego dnia garnek z jeżynami stawiamy na ogniu i gotujemy do momentu pojawienia się bąbelków. Aby owoce zachowały swój wygląd i nie rozpadły się, należy jak najmniej je mieszać, ale na tyle by nie przywarły i nie przypaliły się. Po czym przekładamy do przygotowanych wcześniej i wyparzonych słoików jeżyny wraz z sokiem. Następnie odwracamy słoiki i czekamy do całkowitego wystygnięcia. Opracowane na podstawie blogu  Pani Agnieszki Maciąg.

Oczyszczająca kąpiel z jeżynowych liści

Kąpiel z jeżynowych liści działa oczyszczająco i łagodząco. Dedykowana jest ona, w szczególności, osobom mającym problemy skórne. Już w starożytności odkryto ich dobroczynny wpływ na skórę. Aby przygotować ów kąpiel, należy zaopatrzyć się w niezbędne produkty. Przy tym należy pamiętać by były ze sprawdzonych miejsc lub osób, gdyż wszystko to, co w nich będzie, nasza skóra wchłonie jak gąbka. Do przygotowania kąpieli potrzebujemy pełną szklankę jeżynowych liści. Przekładamy je do dużego garnka i zalewamy je 4 litrami wody. Następnie gotujemy je na małym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Po tym czasie należy wywar odcedzić, uważając przy tym, by się nie popatrzyć i wlać do wanny. Kąpiel powinna trwać około 20 minut. 

Płukanka ze świeżych liści jeżyn do włosów

Płukanka ze świeżych liści jeżyn do włosów

Płukanki do włosów do kolejny ukłon w stronę naszych babć. Przyrządzić je można ze świeżych ziół i liści owoców. Jedną z takich płukanek jest płukanka ze świeżych liści jeżyn działa odżywczo, wzmacniająco oraz przeciwłupieżowo. Aby przygotować płukankę, należy do niewielkiego garnka wsypać pół szklanki liści z jeżyn z dwoma szklankami przegotowanej wody. Następnie zagotować na średnim ogniu, po czym zmniejszyć i gotować jeszcze przez 15 minut. Po tym czasie odstawić na pół godzinie i odcedzić przelewając do butelki lub naczynia, z którego łatwo będzie nam polewać włosy. Płukać już umyte włosy jako ostatnie płukanie.

Źródła:

  1. Magdalena Przybylak – Zdanowicz: ABC kosmetyki naturalnej Wydawnictwo: EkoMedia 2013 
  2. http://www.poradnikzdrowie.pl/zywienie/co-jesz/jezyna-wlasciwosci-zdrowotne-w-jakie-witaminy-i-mineraly-sa-bogate-jez_41748.html
  3. http://zdrowieznatury.blox.pl/2012/02/JEZYNY-owoce-najplodniejszych-i-najlatwiej.html
  4. http://www.naturaity.pl/artykul/97,jezyna.html#ad-image-0
  5. http://agnieszkamaciag.pl/jezyny-pachnace-latem/

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej