Zimna natura termiczna - Koneser Zdrowia

Zimna natura termiczna

utworzone przez | sierpień 14, 2020 | Odżywianie wg TCM, Termika

Można tutaj wymienić m.in. wiele owoców tropikalnych, herbat ziołowych i owocowych o kwaśnym smaku, pomidory, ogórki, arbuzy, jogurty, wodę mineralną czy algi morskie. Dodane w niewielkiej ilości do potraw zapobiegają powstawaniu nadmiernego gorąca (nadmiaru Yang) w organizmie oraz służą odbudowie Yin. Poleca się ich spożywanie przede wszystkim w krajach o gorącym klimacie lub porą letnią, dla równoważenia upału na zewnątrz lub w sytuacji przegrzania organizmu.

Zimą powinniśmy unikać produktów zimnych, a typowym przykładem niewłaściwego ich stosowania o tej porze roku są owoce cytrusowe – mając nadzieję wykorzystać ich bogactwo witaminowe dla zdrowia i profilaktyki chorób, działamy wręcz odwrotnie – wychładzamy organizm, spada nasza odporność, a co za tym idzie stajemy  bardziej podatni na przeziębienia i infekcje.

Ponadto, nadmiar produktów zimnych osłabia Qi przewodu pokarmowego i środkowego ogrzewacza wskutek nadmiernego spożycia zimnego pożywienia, lodów i chłodzonych lodem napojów. W efekcie nerki znajdujące się w dolnym ogrzewaczu zmuszone są do udostępniania większej ilości ciepła i Qi. Na dłuższą metę powstaje niedobór Yang w nerkach i wewnętrzny chłód.

zimna-termika

Produkty:

Gorzkie zimne: cykoria, czarna herbata, endywia, herbata zielona, kawa czarna, korzeń rzewienia, sałata lodowa, sok z aloesu.

Kwaśne zimne: ananas, jogurt, kefir, kiełki fasoli mung, maślanka, mięso z kaczki, mleko zsiadłe, piwo pszeniczne, rabarbar.

Słodkie zimne: arbuz, awokado, mleko sojowe, ogórek, szparagi.

Słone zimne: glony, małże, miso, sól, woda mineralna, woda zimna, woda źródlana.

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Najbliższe wydarzenie

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

Share This