Zimna natura termiczna

utworzone przez | sie 14, 2020 | Odżywianie wg TCM, Termika

Można tutaj wymienić m.in. wiele owoców tropikalnych, herbat ziołowych i owocowych o kwaśnym smaku, pomidory, ogórki, arbuzy, jogurty, wodę mineralną czy algi morskie. Dodane w niewielkiej ilości do potraw zapobiegają powstawaniu nadmiernego gorąca (nadmiaru Yang) w organizmie oraz służą odbudowie Yin. Poleca się ich spożywanie przede wszystkim w krajach o gorącym klimacie lub porą letnią, dla równoważenia upału na zewnątrz lub w sytuacji przegrzania organizmu.

Zimą powinniśmy unikać produktów zimnych, a typowym przykładem niewłaściwego ich stosowania o tej porze roku są owoce cytrusowe – mając nadzieję wykorzystać ich bogactwo witaminowe dla zdrowia i profilaktyki chorób, działamy wręcz odwrotnie – wychładzamy organizm, spada nasza odporność, a co za tym idzie stajemy  bardziej podatni na przeziębienia i infekcje.

Ponadto, nadmiar produktów zimnych osłabia Qi przewodu pokarmowego i środkowego ogrzewacza wskutek nadmiernego spożycia zimnego pożywienia, lodów i chłodzonych lodem napojów. W efekcie nerki znajdujące się w dolnym ogrzewaczu zmuszone są do udostępniania większej ilości ciepła i Qi. Na dłuższą metę powstaje niedobór Yang w nerkach i wewnętrzny chłód.

zimna-termika

Produkty:

Gorzkie zimne: cykoria, czarna herbata, endywia, herbata zielona, kawa czarna, korzeń rzewienia, sałata lodowa, sok z aloesu.

Kwaśne zimne: ananas, jogurt, kefir, kiełki fasoli mung, maślanka, mięso z kaczki, mleko zsiadłe, piwo pszeniczne, rabarbar.

Słodkie zimne: arbuz, awokado, mleko sojowe, ogórek, szparagi.

Słone zimne: glony, małże, miso, sól, woda mineralna, woda zimna, woda źródlana.

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • 7 skutecznych kroków do oczyszczenia organizmu z Wilgoci i Śluzu
  24 listopada 2023 - 15 grudnia 2023
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This