DIETETYKA Oleje Masło

Ssanie oleju kokosowego – starożytna tradycja w nowoczesnej higienie jamy ustnej

wrz 7, 2023

Olej kokosowy jest wszechstronnym cudem natury. Jest wszechobecny w naszej kuchni – smażymy na nim, dodajemy do kawy. Jego wartości kosmetyczne sprawiają, że staje się nieodłącznym elementem naszej codziennej rutyny, gdzie służy jako balsam do ciała, maseczka na włosy, nawilżający krem do twarzy czy nośnik olejków eterycznych. Jednak to nie są wszystkie jego zastosowania i o tym przeczytacie poniżej.

Olej kokosowy, znany z licznych właściwości prozdrowotnych, zyskuje coraz większą popularność w dziedzinie pielęgnacji jamy ustnej. Ssanie oleju kokosowego, praktyka, która sięga 5000 lat wstecz, ponieważ wywodzi się z Ajurwedy, obecnie staje się modnym i skutecznym środkiem do dbania o zdrowie zębów i dziąseł, ale nie tylko…

Jak działa ssanie oleju kokosowego?

Mechanizm działania oleju polega na „złapaniu” i „związaniu” bakterii oraz toksyn obecnych w naszych ustach. Dzięki temu procesowi nie tylko poprawia stan dziąseł i zębów, ale także zapobiega chorobom dziąseł i próchnicy.

Podczas standardowego mycia zębów czyszczone jest około 60% ich powierzchni, a odkażenie jamy ustnej wynosi jedynie 10%. Według Ajurwedy jama ustna stanowi główne źródło rozwoju chorób narządów wewnętrznych. Olej kokosowy, podczas ssania lub płukania ust, przemieszcza się w wielu trudno dostępnych miejscach, skutecznie pochłaniając toksyny. Dzięki temu może przeciwdziałać wielu schorzeniom.

Olej kokosowy – zamiennik drogeryjnego płynu do płukania ust

Olej kokosowy stanowi bezpieczną i skuteczną alternatywę dla drogeryjnych płynów do płukania ust, które mogą podrażniać błony śluzowe. Podczas płukania, olej kokosowy „łapie” szkodliwe bakterie i usuwa je z zębów, jednocześnie chroniąc te dobre bakterie, niezbędne dla zdrowia jamy ustnej. W przeciwieństwie do niektórych płynów, które zabijają wszystkie bakterie – zarówno dobre, jak i złe. Olej kokosowy, w porównaniu z drogeryjnymi płynami do płukania, nie niszczy flory bakteryjnej jamy ustnej. Eliminuje tylko patogeny, które przyczyniają się do problemów zdrowotnych. Może więc stanowić naturalną alternatywę dla tych, którzy chcą unikać chemicznych dodatków obecnych w produktach drogeryjnych.

Fakty na temat ssania oleju kokosowego

Proces ssania oleju, choć prosty, może przynieść wiele korzyści zdrowotnych, zwłaszcza dla naszych zębów i dziąseł. Oto kilka sprawdzonych faktów na temat tego, jak olej kokosowy wpływa na zdrowie jamy ustnej:

✓   Niszczenie szkodliwych bakterii w jamie ustnej.

✓   Zapobieganie kamieniowi nazębnemu

✓   Pomoc w walce z nieświeżym oddechem

✓   Profilaktyka próchnicy

✓   Redukcja osadu z powierzchni zębów

✓   Redukcja stanów zapalnych i poprawa zdrowia dziąseł

✓   Łagodzenie bólu gardła

✓   Oczyszczanie zatok

Podczas standardowego szczotkowania zębów, ok. 60 procent ich powierzchni jest czyszczona, a jama ustna odkażona zostaje jedynie w 10 procentach. Według Ajurwedy stanowi ona pierwotne źródło rozwoju chorób narządów wewnętrznych. Olej kokosowy podczas ssania/płukania przemieszcza się po ustach i dociera do wielu zakamarków, doskonale pochłania toksyny, dzięki temu może zapobiec rozwojowi wielu chorób. Dlatego po takim zabiegu bardzo ważne jest wyplucie oleju, najlepiej do kosza.

Trzeba pamiętać, że ssanie oleju kokosowego przynosi wiele korzyści, ale nie zastąpi ono mycia zębów. Ma być jego uzupełnieniem, a nie podstawowym zabiegiem.

Mity na temat ssania oleju kokosowego

Wraz z rosnącą popularnością oleju kokosowego jako środka do pielęgnacji jamy ustnej pojawia się wiele mitów na jego temat. Oto kilka z nich:

✓   Nie jest lekarstwem – olej kokosowy ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia, ale nie jest uniwersalnym lekarstwem na wszystkie schorzenia jamy ustnej.

✓   Nie zastąpi mycia zębów – regularne szczotkowanie i używanie nici dentystycznej są niezbędne do utrzymania zdrowia jamy ustnej.

✓   Nie leczy zaawansowanych schorzeń (ale jest środkiem profilaktycznym) – chociaż może pomagać w zapobieganiu pewnym problemom jamy ustnej i nie tylko, o czym wspomniałam wcześniej, olej kokosowy sam w sobie nie jest skutecznym leczeniem zaawansowanych chorób dziąseł czy głębokich ubytków. Może być uzupełnieniem, ale nie podstawą kuracji.

Rozumienie tych mitów jest kluczem do właściwego wykorzystania oleju kokosowego w codziennej pielęgnacji jamy ustnej i unikania niewłaściwych oczekiwań.

Jak poprawnie ssać olej kokosowy?

Ssanie oleju kokosowego jest proste i można je wykonać w kilku prostych krokach

✓   Weź 1 łyżeczkę oleju kokosowego i płucz nim usta przez 15-20 minut. Nie połykaj go ani nie przełykaj. Jeśli na początku ten czas jest dla Ciebie za długi, zaczynaj od 3 do 4 minut i stopniowo zwiększaj czas.

✓   Po ssaniu wypluj olej kokosowy do śmieci, unikając wylewania go do umywalki – wypluwana zostaje bardzo duża ilość toksyn, umywalka wymagałaby dezynfekcji.

✓   Dokładnie umyj zęby i jamę ustną.

Jak prawidłowo stosować olej kokosowy do ssania?

Zastosowanie oleju kokosowego do płukania jamy ustnej jest proste. Kluczem jest regularność i wytrwałość, ponieważ efekty mogą być bardziej widoczne po dłuższym czasie regularnego użytkowania.  Sam zabieg najlepiej wykonać na czczo, ale jeśli nie masz czasu, to spokojnie – wykonaj go w innym terminie.

Jeśli decydujesz się na wprowadzenie ssania oleju kokosowego do swojej codziennej rutyny, ważne jest, aby wybrać odpowiedni produkt. Wybierając olej, warto postawić na produkt organiczny, nierafinowany i z pewnego źródła. Takie oleje zachowują większość swoich korzystnych właściwości i są wolne od potencjalnie szkodliwych dodatków czy chemikaliów.

Ssanie oleju kokosowego to naturalna metoda poprawy zdrowia jamy ustnej, która korzystnie wpływa na nasze dziąsła i zęby. W erze, gdy coraz więcej osób staje się świadomych potencjalnych skutków ubocznych syntetycznych składników i związków chemicznych w kosmetykach, wiele skłania się ku bardziej naturalnym rozwiązaniom. Jeśli jesteś osobą, która poszukuje naturalnych metod pielęgnacji, nieufną wobec chemicznych składników w wielu dostępnych na rynku produktach, to ssanie oleju kokosowego może być dokładnie tym, czego potrzebujesz.

Zobacz filmik o ssaniu oleju kokosowego, który pojawił się na moim kanale YouTube:

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej