DIETETYKA Odżywianie wg TCM ZIOŁOLECZNICTWO

Pączki róży pomarszczonej – Mei Gui Hua

sty 28, 2022

Pączki róży pomarszczonej, inaczej Mei Gua Hua pochodzą ze wschodniej Azji, lecz współcześnie spotykane są także w Europie, również w Polsce. Pączki tej pięknej rośliny można spożywać w postaci relaksującego napoju, lub zmielić na mąkę i używać do pieczenia ciast, naleśników, placków. Można także sporządzić nalewkę. Stosowanie pączków róży pomarszczonej to bardzo dobry sposób na profilaktykę, ale nie tylko.

Pączki róży pomarszczonej – właściwości

Krzew róży pomarszczonej jest okazały, rośnie pionowo i wydziela dość silną woń. Roślina jest łatwa w uprawie i może być wykorzystywana jako roślina ozdobna. Owoce, młode pędy i liście są jadalne.

Pączki róży pomarszczonej zawierają:

  • tymol, kwercetynę i cyjaninę poprawiające mikrokrążenie, mające działanie, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne
  • mnóstwo witaminy C oraz flawonoidów
  • karoten
  • związki mineralne

Kwiat róży pomarszczonej słynie z wielotorowego działania na organizm. Wśród rozmaitych działań możemy wyróżnić: wykrztuśnie, moczopędnie, uspokajające, rozkurczowe, ściągające, przeciwzapalne i żółciopędnie.

paki rozy

Pączki róży pomarszczonej z pozycji Medycyny Chińskiej

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej kwiaty róży to rośliny należące do kategorii „Ziół regulujących Qi”. Zioła z tej kategorii zazwyczaj leczą stan zwany „stagnacją Qi”. Oznacza to, że Qi jest zablokowane w organach i meridianach ciała, najczęściej w Żołądku, Wątrobie i w mniejszym stopniu w Płucach. To często przekłada się na zdrowie psychiczne i sprzyja depresji, drażliwości czy wahaniom nastroju. Często wiąże się to również z takimi stanami, jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, objawy menopauzy, a także różne zaburzenia trawienia.

✓   Smak: słodki, lekko gorzki,

✓   Natura termiczna: ogrzewająca

✓   Działanie: Wątroba i Śledziona

✓   Działania i wskazania:

  • pobudza krążenie Qi i zmniejsza zastój: przy dysharmonii pomiędzy wątrobą a żołądkiem, przy bólu i rozpieraniu w bokach ciała i nadbrzuszu, przy osłabieniu apetytu i odczuwaniu zaciśnięcia klatki piersiowej;
  • pobudza krążenie Qi, harmonizuje krew i rozprasza zastój krwi: przy nieregularnym miesiączkowaniu, bolesnej tkliwości piersi w okresie przedmiesiączkowym i bólu towarzyszącym menstruacji, które wynikają z zastoju krwi. Także przy zastoju krwi, wynikającym z urazu.

Pączki róży pomarszczonej mają unikalne właściwości harmonizujące Qi i Krew, dlatego świetnie sprawdzają się na krążenie krwi. Usprawniają jej przepływ zwłaszcza kończynach dolnych oraz ścięgnach. Zaleca się stosowanie pączków róży osobom z zapaleniem ścięgna Achillesa wynikającym z noszenia butów na wysokim obcasie. Można stosować również zewnętrznie w postaci naparu do moczenia stóp.

Herbatka z pączków róży pomarszczonej

Herbatka przygotowana z pączków róży zachwyca niezastąpionym aromatem, smakiem i zapachem. Aby ją przygotować, należy zalać pączki róży pomarszczonej gorącą, lecz nie wrząca wodą i parzyć do 5 -7 minut. Suszone pączki można też dodać do czarnej lub zielonej herbaty jako aromatyczne urozmaicenie, ale także pomieszać z innymi kwiatami czy owocami, chociażby z kwiatem chryzantemy, owocem głogu, skórką z mandarynki czy daktylami longan.

Pączki róży pomarszczonej można wykorzystywać na przeróżne sposoby, nie tylko w kuchni. Oprócz pieczenia słodkości znajdują też zastosowanie przy wykonaniu domowych dekoracji lub zapachowych saszetek do szaf. Ciekawą opcją jest wykorzystanie pączków róży pomarszczonej w łazience – wystarczy wsypać je do woreczka i zawiesić pod strumieniem wody, aby kąpiel w wannie była jeszcze przyjemniejsza.

Ciekawe jak Wy wykorzystujecie tę cudne pączki?

paczki rozy pomarszczonej

Artykuł jest jedynie informacją, nie nadaje się do stosowania samodzielnych diagnoz i nie stanowi ani też nie zastąpi porady lekarskiej.

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej