Pączki róży pomarszczonej - Mei Gui Hua - Koneser Zdrowia

Pączki róży pomarszczonej – Mei Gui Hua

utworzone przez | sty 28, 2022 | DIETETYKA, Odżywianie wg TCM, ZIOŁOLECZNICTWO

Pączki róży pomarszczonej, inaczej Mei Gua Hua pochodzą ze wschodniej Azji, lecz współcześnie spotykane są także w Europie, również w Polsce. Pączki tej pieknej rośliny można spożywać w postaci relaksującego napoju, lub zmielić na mąkę i używać do pieczenia ciast, naleśników, placków. Można także sporządzić nalewkę. Stosowanie pączków róży pomarszczonej to bardzo dobry sposób na profilaktykę, ale nie tylko.

Pączki róży pomarszczonej – właściwości

Krzew róży pomarszczonej jest okazały, rośnie pionowo i wydziela dość silną woń. Roślina jest łatwa w uprawie i może być wykorzystywana jako roślina ozdobna. Owoce, młode pędy i liście są jadalne.

Pączki róży pomarszczonej zawierają:

  • tymol, kwercetynę i cyjaninę poprawiające mikrokrążenie, mające działanie, przeciwwirusowe i antyoksydacyjne
  • mnóstwo witaminy C oraz flawonoidów
  • karoten
  • związki mineralne

Kwiat róży pomarszczonej słynie z wielotorowego działania na organizm. Wśród rozmaitych działań możemy wyróżnić: wykrztuśnie, moczopędnie, uspokajające, rozkurczowe, ściągające, przeciwzapalne i żółciopędnie.

paki rozy

Pączki róży pomarszczonej z pozycji Medycyny Chińskiej

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej kwiaty róży to rośliny należące do kategorii „Ziół regulujących Qi”. Zioła z tej kategorii zazwyczaj leczą stan zwany „stagnacją Qi”. Oznacza to, że Qi jest zablokowane w organach i meridianach ciała, najczęściej w Żołądku, Wątrobie i w mniejszym stopniu w Płucach. To często przekłada się na zdrowie psychiczne i sprzyja depresji, drażliwości czy wahaniom nastroju. Często wiąże się to również z takimi stanami, jak zespół napięcia przedmiesiączkowego, objawy menopauzy, a także różne zaburzenia trawienia.

Smak: słodki, lekko gorzki,

Natura termiczna: ogrzewająca

Działanie: Wątroba i Śledziona

Działania i wskazania:

  • pobudza krążenie Qi i zmniejsza zastój: przy dysharmonii pomiędzy wątrobą a żołądkiem, przy bólu i rozpieraniu w bokach ciała i nadbrzuszu, przy osłabieniu apetytu i odczuwaniu zaciśnięcia klatki piersiowej;
  • pobudza krążenie Qi, harmonizuje krew i rozprasza zastój krwi: przy nieregularnym miesiączkowaniu, bolesnej tkliwości piersi w okresie przedmiesiączkowym i bólu towarzyszącym menstruacji, które wynikają z zastoju krwi. Także przy zastoju krwi, wynikającym z urazu.

Pączki róży pomarszczonej mają unikalne właściwości harmonizujące Qi i Krew, dlatego świetnie sprawdzają się na krążenie krwi. Usprawniają jej przepływ zwłaszcza kończynach dolnych oraz ścięgnach. Zaleca się stosowanie pączków róży osobom z zapaleniem ścięgna Achillesa wynikającym z noszenia butów na wysokim obcasie. Można stosować również zewnętrznie w postaci naparu do moczenia stóp.

Herbatka z pączków róży pomarszczonej

Herbatka przygotowana z pączków róży zachwyca niezastąpionym aromatem, smakiem i zapachem. Aby ją przygotować, należy zalać pączki róży pomarszczonej gorącą, lecz nie wrząca wodą i parzyć do 5 -7 minut. Suszone pączki można też dodać do czarnej lub zielonej herbaty jako aromatyczne urozmaicenie, ale także pomieszać z innymi kwiatami czy owocami chociażby z kwiatem chryzantemy, owocem głogu, skórką z mandarynki czy daktylami longan.

Pączki róży pomarszczonej można wykorzystywać na przeróżne sposoby, nie tylko w kuchni. Oprócz pieczenia słodkości, znajdują też zastosowanie przy wykonaniu domowych dekoracji lub zapachowych saszetek do szaf. Ciekawą opcją jest wykorzystanie pączków róży pomarszczonej w łazience – wystarczy wsypać je do woreczka i zawiesić pod strumieniem wody, aby kąpiel w wannie była jeszcze przyjemniejsza 🙂

Ciekawe jak Wy wykorzystujecie tę cudne pączki?

paczki rozy pomarszczonej

Artykuł jest jedynie informacją, nie nadaje się do stosowania samodzielnych diagnoz i nie stanowi ani też nie zastąpi porady lekarskiej

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Najbliższe wydarzenie

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

elzbieta kasztelaniec
Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

Share This