Nasiona łzawicy ogrodowej - Yi Yi Ren - Koneser Zdrowia

Nasiona łzawicy ogrodowej – Yi Yi Ren

utworzone przez | lip 4, 2022 | DIETETYKA, Odżywianie wg TCM, Składniki odżywcze, ZIOŁOLECZNICTWO

Nasiona łzawicy ogrodowej (Yi Yi Ren), zwane także łzami Hioba, działają łagodnie, ale są skuteczne w procesie długofalowym. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest to zioło zaliczane do kategorii substancji usuwających Wilgoć, wzmacniających Śledzionę oczyszczających Gorąco. Natomiast, z punktu widzenia medycyny tradycyjnej, zawiera szereg walorów odżywczych. Zapobiega i leczy wiele poważnych schorzeń, takich jak bóle stawów, reumatyzm, obrzęki i inne (kto już rozumie Medycynę Chińską to dokładnie wie, że są to objawy Wilgoci)

Nasiona łzawicy ogrodowej – “Łzy Hioba”

Łzawica zawdzięcza swoją główną nazwę i wszystkie nazwy potoczne (łzy Hioba, łzy Chrystusa) kształtowi swoich nasion: są one dość duże i mają kształt spadającej kropli wody. Ta jednoroczna trawa, pochodząca z południowej Azji, osiąga do 60 cm wysokości. Duże zielone nasiona ukazują się po przekwitnieniu, wraz z dojrzeniem przybierają barwę białą lub czarnosiną. Po wysuszeniu, wykorzystuje się ją we florystyce (liście odgrywają rolę dekoracyjną) oraz do wytwarzania biżuterii.

Co ciekawe, roślina ta nie jest wymagająca jeśli chodzi o uprawę, urośnie wszędzie tam gdzie się ją posadzi. Ważne, aby było to miejsce dobrze nasłonecznione, a gleba dostatecznie wilgotna. Należy dbać o regularne podlewanie. Łzy Hioba są odporne na choroby i szkodniki, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz wyrywania chwastów. Są jednak wrażliwe na mróz – nie przetrwają zimy.

Nasiona łzawicy ogrodowej są znane od tysięcy lat. Dzisiaj uprawia się je w Tajlandii, Chinach i w Japonii. Przygotowuje się z nich także mąkę, która w kuchni może posłużyć jako zagęstnik do zup. Sfermentowane zioła można wykorzystać do produkcji napojów alkoholowych – na przykład w Indiach znajdują właśnie takie zastosowanie.

 

Nasiona łzawicy ogrodowej – bogate walory odżywcze

W składzie chemicznym rośliny znajdziemy m.in. skrobię, białka, tłuszcze, składniki mineralne, związki polifenolowe, witaminy (z grupy B), co wskazuje na znaczące walory odżywcze. Przypisuje się jej różnorodne działanie:

 • przeciwzapalne
 • przeciwalergiczne
 • przeciwdepresyjnie
 • zwiększające wydolność fizyczną
 • oczyszczające organizm
 • poprawiające kondycję włosów, skóry oraz paznokci

W medycynie tradycyjnej znajduje zastosowanie w problemach ze stawami, reumatyzmem czy występujących obrzękach.

Nasiona łzawicy ogrodowej wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Nasiona łzawicy ogrodowej są zalecane do stosowania w przypadku obrzęków w ciele czy opuchniętych nóg. Usprawniają usuwanie nadmiaru wody z organizmu, działają wspierająco w procesie detoksu i alkaizacji. Łzy Hioba stosuje się także w celu wsparcia odporności organizmu, a ekstrakt ma właściwości przeciwalergiczne. To zioło z kategorii substancji usuwających Wilgoć, oczyszczających gorąco, pobudzających diurezę. Nasiona łzawicy ogrodowej stosuje się u osób z problemem nietrzymania moczu, biegunką, bólami brzucha czy przy słabym apetycie.

Smak: słodki, łagodny

Natura: lekko zimna

Działanie: Śledziona, Płuca, Nerki

Działanie i wskazania:

 • pobudza diurezę i usuwa wilgoć: przy obrzękach i trudnościach związanych z oddawaniem moczu
 • wzmacnia śledzionę i powstrzymuje biegunkę: u osób niedoborowych z wilgotną biegunką
 • oczyszcza gorąco i rozprasza ropę: przy miękkich ropiejących czyrakach mnogich oraz przy ropniu płucnym czy jelitowym
 • rozprasza wilgotny wiatr czyli usuwa bolesne zablokowania. Stosujemy w celu zwiększenia ruchomości stawów i łagodzenia przykurczów mieśni. Ze względu na łagodne działanie stosujemy zwykle w stanach przewlekłych -długoterminowo
 • oczyszcza wilgotne gorąco – zastosujemy gdy jest nieświeży zapach z ut, cuchnący stolec, ropiejący trądzik. Zwykle towarzyszy temu żółty, tłusty nalot na języku
 • używane do leczenia brodawek podeszwowych
 • Wskazana dla osób z Gorącem i Wilgocią, które mogą stosować cały rok, natomaist oosby z Zimną Wilgocią mogą stosować z rozgrzewającymi przyprawami. Sprawdza się tez doskonale podaczas upalnego lata

Przeciwskazania

 • ostrożnie stosować w czasie ciąży

Nasiona łzawicy ogrodowej – przygotowanie

Przygotowanie jest mało skomplikowane. Przed gotowaniem, nasiona łzawicy ogrodowej należy przepłukać wodą. Można dzień wcześniej odstawić na noc w wodzie. Następnie, gotować przez 45 minut. Można spożywać zamiast kasz, a także jako dodatek do zup (najlepiej do zup kremów), sałatek lub jako samodzielny posiłek.

 Można też pić wywar po ugotowaniu nasion łzawicy ogrodowej

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Search in posts
Search in pages

Najbliższe wydarzenie

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

elzbieta kasztelaniec
Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

Share This