Nasiona łzawicy ogrodowej – Yi Yi Ren

utworzone przez | lip 4, 2022 | DIETETYKA, Odżywianie wg TCM, Składniki odżywcze, ZIOŁOLECZNICTWO

Nasiona łzawicy ogrodowej (Yi Yi Ren), zwane także łzami Hioba, działają łagodnie, ale są skuteczne w procesie długofalowym. W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej jest to zioło zaliczane do kategorii substancji usuwających Wilgoć, wzmacniających Śledzionę oczyszczających Gorąco. Natomiast, z punktu widzenia medycyny tradycyjnej, zawiera szereg walorów odżywczych. Zapobiega i leczy wiele poważnych schorzeń, takich jak bóle stawów, reumatyzm, obrzęki i inne (kto już rozumie Medycynę Chińską to dokładnie wie, że są to objawy Wilgoci)

Nasiona łzawicy ogrodowej – “Łzy Hioba”

Łzawica zawdzięcza swoją główną nazwę i wszystkie nazwy potoczne (łzy Hioba, łzy Chrystusa) kształtowi swoich nasion: są one dość duże i mają kształt spadającej kropli wody. Ta jednoroczna trawa, pochodząca z południowej Azji, osiąga do 60 cm wysokości. Duże zielone nasiona ukazują się po przekwitnieniu, wraz z dojrzeniem przybierają barwę białą lub czarnosiną. Po wysuszeniu, wykorzystuje się ją we florystyce (liście odgrywają rolę dekoracyjną) oraz do wytwarzania biżuterii.

Co ciekawe, roślina ta nie jest wymagająca jeśli chodzi o uprawę, urośnie wszędzie tam gdzie się ją posadzi. Ważne, aby było to miejsce dobrze nasłonecznione, a gleba dostatecznie wilgotna. Należy dbać o regularne podlewanie. Łzy Hioba są odporne na choroby i szkodniki, nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych oprócz wyrywania chwastów. Są jednak wrażliwe na mróz – nie przetrwają zimy.

Nasiona łzawicy ogrodowej są znane od tysięcy lat. Dzisiaj uprawia się je w Tajlandii, Chinach i w Japonii. Przygotowuje się z nich także mąkę, która w kuchni może posłużyć jako zagęstnik do zup. Sfermentowane zioła można wykorzystać do produkcji napojów alkoholowych – na przykład w Indiach znajdują właśnie takie zastosowanie.

 

Nasiona łzawicy ogrodowej – bogate walory odżywcze

W składzie chemicznym rośliny znajdziemy m.in. skrobię, białka, tłuszcze, składniki mineralne, związki polifenolowe, witaminy (z grupy B), co wskazuje na znaczące walory odżywcze. Przypisuje się jej różnorodne działanie:

 • przeciwzapalne
 • przeciwalergiczne
 • przeciwdepresyjnie
 • zwiększające wydolność fizyczną
 • oczyszczające organizm
 • poprawiające kondycję włosów, skóry oraz paznokci

W medycynie tradycyjnej znajduje zastosowanie w problemach ze stawami, reumatyzmem czy występujących obrzękach.

Nasiona łzawicy ogrodowej wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Nasiona łzawicy ogrodowej są zalecane do stosowania w przypadku obrzęków w ciele czy opuchniętych nóg. Usprawniają usuwanie nadmiaru wody z organizmu, działają wspierająco w procesie detoksu i alkaizacji. Łzy Hioba stosuje się także w celu wsparcia odporności organizmu, a ekstrakt ma właściwości przeciwalergiczne. To zioło z kategorii substancji usuwających Wilgoć, oczyszczających gorąco, pobudzających diurezę. Nasiona łzawicy ogrodowej stosuje się u osób z problemem nietrzymania moczu, biegunką, bólami brzucha czy przy słabym apetycie.

Smak: słodki, łagodny

Natura: lekko zimna

Działanie: Śledziona, Płuca, Nerki

Działanie i wskazania:

 • pobudza diurezę i usuwa wilgoć: przy obrzękach i trudnościach związanych z oddawaniem moczu
 • wzmacnia śledzionę i powstrzymuje biegunkę: u osób niedoborowych z wilgotną biegunką
 • oczyszcza gorąco i rozprasza ropę: przy miękkich ropiejących czyrakach mnogich oraz przy ropniu płucnym czy jelitowym
 • rozprasza wilgotny wiatr czyli usuwa bolesne zablokowania. Stosujemy w celu zwiększenia ruchomości stawów i łagodzenia przykurczów mieśni. Ze względu na łagodne działanie stosujemy zwykle w stanach przewlekłych -długoterminowo
 • oczyszcza wilgotne gorąco – zastosujemy gdy jest nieświeży zapach z ut, cuchnący stolec, ropiejący trądzik. Zwykle towarzyszy temu żółty, tłusty nalot na języku
 • używane do leczenia brodawek podeszwowych
 • Wskazana dla osób z Gorącem i Wilgocią, które mogą stosować cały rok, natomaist oosby z Zimną Wilgocią mogą stosować z rozgrzewającymi przyprawami. Sprawdza się tez doskonale podaczas upalnego lata

Przeciwskazania

 • ostrożnie stosować w czasie ciąży

Nasiona łzawicy ogrodowej – przygotowanie

Przygotowanie jest mało skomplikowane. Przed gotowaniem, nasiona łzawicy ogrodowej należy przepłukać wodą. Można dzień wcześniej odstawić na noc w wodzie. Następnie, gotować przez 45 minut. Można spożywać zamiast kasz, a także jako dodatek do zup (najlepiej do zup kremów), sałatek lub jako samodzielny posiłek.

 Można też pić wywar po ugotowaniu nasion łzawicy ogrodowej

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • 7 skutecznych kroków do oczyszczenia organizmu z Wilgoci i Śluzu
  24 listopada 2023 - 30 kwietnia 2024
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This