Diagnostyka wg TCM TERAPIE W TCM

Medycyna chińska – diagnoza z języka

lip 20, 2022

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej diagnoza z języka może być źródłem wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia organizmu. Odzwierciedla wszystkie podstawowe zjawiska opisane w medycynie chińskiej. Jego obserwacja jest pomocna w ustaleniu przyczyn, zaawansowania oraz kierunku rozwoju choroby, a także dopasowania najskuteczniejszego sposobu terapii.  

Diagnoza z języka – od zarania dziejów w TCM 

Procedura diagnozowania z języka ma długą historię. Jej korzenie to doświadczenia chińskich medyków, którzy przez wieki wykorzystywali ją podczas swojej praktyki. Były one uzupełniane uwagami i obserwacjami terapeutów w późniejszych czasach. W rezultacie powstała metoda, którą można określić jako jedną z kluczowych w określaniu stanu zdrowia pacjenta. Później także w doborze odpowiedniej terapii. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, jej skuteczność skrupulatnie sprawdzono poprzez badania, a także skonfrontowano z założeniami medycyny akademickiej.

Jak wygląda diagnoza z języka?

W procedurze badania należy skupić uwagę przede wszystkim na:

  • Ciało języka
  • Kształt i kolor ciała języka
  • Strukturę języka
  • Nalot na języku
  • Pęknięcia czy odciski zębów
  • Stan żył podjęzykowych

Na podstawie oględzin języka, można stwierdzić występowanie różnego rodzaju patologii. Zmiany ciała języka obrazują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, intensywność przepływu ciśnienia w kapilarach i naczyniach limfatycznych, a także zagęszczenie białek limfatycznych. Za pomocą diagnozy z języka możliwe jest więc wywnioskowanie m.in. o:

✓   Zastoju Krwi, który przyczynia się do powstawania mięśniaków, pajączków, żylaków i hemoroidów.

✓   Nagromadzeniu Wilgoci i Śluzu, co objawia się między innymi katarem, kaszlem, bólami, zmęczeniem, mdłościami, wymiotami, nawracającymi zapaleniami ucha czy przeziębieniami, biegunkami. 

✓   Niedoborze:

  1. Krwi – dającym się we znaki pacjentowi jako blada matowa cera, zawroty głowy, bezsenność, słaba pamięć, niepokój, lęk, palpitacje, intensywne, wybudzające sny, duża strachliwość
  2. Yang – to pogłębiony niedobór Qi, objawy Zimna, ogólne osłabienie, nagromadzenie płynów, stolec luźny, wilgotny, brak potów lub poty w ciągu dnia, duża ilość przejrzystego moczu
  3. Yin – nocne poty, podwyższona temperatura w godzinach popołudniowych, uczucie gorąca w dłoniach i stopach, suchość w ustach, łatwe czerwienienie się na twarzy, skłonność do zaparć, mała ilość ciemnego moczu 

Obraz języka zmienia się na przestrzeni roku, w zależności od jego pory, a także czynników klimatycznych.  Latem, ze względu na wysokie temperatury nalot jest nieco grubszy i żółtawy. Z kolei jesienią staje się lekko suchy, biały i cienki.

Medycyna chińska w praktyce

Choć diagnoza z języka to ważny element w indywidualnym podejściu do pacjenta i jego choroby według TCM, to warto zwrócić uwagę na holistyczne postrzeganie pacjenta przez specjalistów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Oprócz oględzin języka, zbieranie danych to również słuchanie odgłosów, wyczuwanie zapachów, wywiad oraz badanie palpacyjne (w tym badanie tętna). Diagnostyka klasyfikująca patologie, pozwala ustalić najbardziej odpowiednią, indywidualna i skuteczną dla pacjenta strategię leczenia.

Źródła

  1. “Diagnozowanie z języka” Claus C. Schnorrenberger, Beate Schnorrenberger
  2. “Systemy Narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej” Jeremy Ross
  3. Szkolenie 2015, Kraków – Tuvia Scott, Anat Regev “Diagnoza z pulsu i języka. Terapia meridianowa w leczeniu bólu” 
  4. Szkolenie 2016, Kraków – Aaron Zizov “Pięć Shen w diagnostyce języka” 
  5. Szkolenie 2017, Kraków – Adam Kowalski “Diagnoza z języka” 

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej