Medycyna chińska – diagnoza z języka

utworzone przez | lip 20, 2022 | DIAGNOSTYKA WG TCM

W Tradycyjnej Medycynie Chińskiej diagnoza z języka może być źródłem wielu cennych informacji na temat stanu zdrowia organizmu. Odzwierciedla wszystkie podstawowe zjawiska opisane w medycynie chińskiej. Jego obserwacja jest pomocna w ustaleniu przyczyn, zaawansowania oraz kierunku rozwoju choroby, a także dopasowania najskuteczniejszego sposobu terapii.  

Diagnoza z języka – od zarania dziejów w TCM 

Procedura diagnozowania z języka ma długą historię. Jej korzenie to doświadczenia chińskich medyków, którzy przez wieki wykorzystywali ją podczas swojej praktyki. Były one uzupełniane uwagami i obserwacjami terapeutów w późniejszych czasach. W rezultacie powstała metoda, którą można określić jako jedną z kluczowych w określaniu stanu zdrowia pacjenta. Później także w doborze odpowiedniej terapii. W ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat, jej skuteczność skrupulatnie sprawdzono poprzez badania, a także skonfrontowano z założeniami medycyny akademickiej.

Jak wygląda diagnoza z języka?

W procedurze badania należy skupić uwagę przede wszystkim na:

 1. Ciało języka
 2. Kształt i kolor ciała języka
 3. Strukturę języka
 4. Nalot na języku
 5. Pęknięcia czy odciski zębów
 6. Stan żył podjęzykowych

Na podstawie oględzin języka, można stwierdzić występowanie różnego rodzaju patologii. Zmiany ciała języka obrazują przepływ krwi w naczyniach krwionośnych, intensywność przepływu ciśnienia w kapilarach i naczyniach limfatycznych, a także zagęszczenie białek limfatycznych. Za pomocą diagnozy z języka możliwe jest więc wywnioskowanie między innymi o:

 1. Zastoju Krwi, który przyczynia się do powstawania mięśniaków, pajączków, żylaków i hemoroidów.
 2. Nagromadzeniu Wilgoci i Śluzu, co objawia się między innymi katarem, kaszlem, bólami, zmęczeniem, mdłościami, wymiotami, nawracającymi zapaleniami ucha czy przeziębieniami, biegunkami. 
 3. Niedoborze:
 • Krwi – dającym się we znaki pacjentowi jako blada matowa cera, zawroty głowy, bezsenność, słaba pamięć, niepokój, lęk, palpitacje, intensywne, wybudzające sny, duża strachliwość
 • Yang – to pogłębiony niedobór Qi, objawy Zimna, ogólne osłabienie, nagromadzenie płynów, stolec luźny, wilgotny, brak potów lub poty w ciągu dnia, duża ilość przejrzystego moczu
 • Yin – nocne poty, podwyższona temperatura w godzinach popołudniowych, uczucie gorąca w dłoniach i stopach, suchość w ustach, łatwe czerwienienie się na twarzy, skłonność do zaparć, mała ilość ciemnego moczu 

Obraz języka zmienia się na przestrzeni roku, w zależności od jego pory, a także czynników klimatycznych.  Latem, ze względu na wysokie temperatury nalot jest nieco grubszy i żółtawy. Z kolei jesienią staje się lekko suchy, biały i cienki.

Medycyna chińska w praktyce

Choć diagnoza z języka to ważny element w indywidualnym podejściu do pacjenta i jego choroby według TCM, to warto zwrócić uwagę na holistyczne postrzeganie pacjenta przez specjalistów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej. Oprócz oględzin języka zbieranie danych to również słuchanie odgłosów, wyczuwanie zapachów, wywiad oraz badanie palpacyjne (w tym badanie tętna). Diagnostyka klasyfikująca patologie, pozwala ustalić najbardziej odpowiednią, indywidualna i skuteczną dla pacjenta strategię leczenia.

 

Źródła

 1. “Diagnozowanie z języka” Claus C. Schnorrenberger, Beate Schnorrenberger
 2. “Systemy Narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej” Jeremy Ross
 3. Szkolenie 2015, Kraków – Tuvia Scott, Anat Regev “Diagnoza z pulsu i języka. Terapia meridianowa w leczeniu bólu” 
 4. Szkolenie 2016, Kraków – Aaron Zizov “Pięć Shen w diagnostyce języka” 
 5. Szkolenie 2017, Kraków – Adam Kowalski “Diagnoza z języka” 

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • Masaż Tui Na dla dzieci - Pakiet Premium
  13 stycznia 2024 - 31 maja 2024
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This