Jak uniknąć współczesnych chorób, czyli oczyszczanie wątroby i woreczka żółciowego

utworzone przez | gru 1, 2016 | DIETETYKA, Oczyszczanie organizmu


Wątroba to fundament naszego organizmu, to laboratorium przekształcające toksyny w mniej szkodliwe substancje, które później mogą zostać wydalone przez nerki. Ma zdolności regeneracyjne, jednak nie da się bez niej żyć. Obecnie jest możliwe przeszczepienie części wątroby, a usunięty płat zostaje zregenerowany. Czasem jednak zdolność ta może zostać zachwiana co może prowadzić do zwłóknienia tkanki, a w konsekwencji do marskości wątroby. Dzieje się tak w wyniku jej uszkodzeń. Przyczynami uszkodzeń mogą być różnego typu zatrucia, alkohol, pasożyty, infekcje wirusowe oraz zaburzenia wrodzone. Zatem utrzymujmy naszą wątrobę w dobrej kondycji, aby mogła spełniać swoje funkcje fizjologiczne, zaburzenie jej pracy grozi nam poważnymi konsekwencjami.

Działalność wątroby a Medycyna Chińska

liver_meridian

  Odpowiada za prawidłowe utrzymanie swobodnego przepływu Qi

✓  Przechowuje krew

✓  Zarządza ścięgnami

  Otwiera się w oczach, a manifestuje się w paznokciach

 

 

 

 

 

Z czym to się wiąże?

Swobodny przepływ Qi

 

Wątroba utrzymuje swobodny przepływ Qi. Funkcja ta jest najważniejszą działalnością wątroby. Jeżeli przepływ Qi zostanie zakłócony wpływa znacząco na funkcjonowanie naszego organizmu.

 

Prawidłowy swobodny przepływ Qi pozwala na 

 

 • Zrównoważenie emocjonalne
 • Dobre trawienie
 • Wydzielanie żółci
 • Regularne miesiączkowanie (czyli nieregularne miesiączki lub ZNP to problemy ze swobodnym przepływem Qi)

 

Przechowywanie krwi

 

Wątroba reguluje ilość krwi, jaka w danym momencie znajduje się w naczyniach, a tym samym resztę krwi magazynuje. Wątroba w zależności od aktywności fizycznej organizmu zwiększa ilość krwi w naczyniach lub zmniejsza.

Zaburzenie prawidłowego doboru ilości krwi prowadzi do wielu patologii.

 

Zarządzanie ścięgnami

 

W medycynie chińskiej termin ścięgna dotyczy ścięgna, więzadła i mięśni. Ścięgna w odniesieni do wątroby dotyczą zdolności kurczenia się i rozluźniania znajdujących się w niej mięśniach.

 

Niedobór krwi powoduje niewystarczające nawilżenie i odżywienie ścięgna. W konsekwencji taki stan przyczynia się do sztywności, przykurczy, drżenia i odrętwienia. Problemy te dotyczą większości z nas również sportowców. W przypadku medycyny konwencjonalnej tych problemów nie skojarzy się z wątrobą. Leczy się tylko objawy a nie przyczynę. Zaleceniami zazwyczaj jest stosowanie sterydów, które silnie wpływają na układ organizmu do tego stopnia, że silnie go osłabiają. Osłabiony organizm staje się podatny na działanie różnych infekcji.

 

Wątroba otwiera się w oczach

Oczy ludzkie są wyczulone na wszystkie negatywne zmiany w naszym organizmie.


Wątroba wpływa na oczy poprzez

  Zdolność oczu do rozróżniania kolorów – Qi wątroby

   Prawidłowe ostre widzenie – krew wątroby

 

Zaburzenia wątroby wpływają na nasze oczy w następujący sposób:

  Niedobór Krwi Wątroby wpływa na zaburzenia ostrości widzenia

✓  Wznoszący się Ogień Wątroby powoduje zaczerwienienia, bolesność lub podrażnienie oczu

✓  Wzburzenie Wiatru Wątroby objawia się drżeniem gałek ocznych

 

Wątroba sygnalizuje się w paznokciach

Wątroba zarządza i przechowuje odpowiednią ilość krwi. Objawia się to w paznokciach. Kiedy wątroba pracuje prawidłowo nasze paznokcie są delikatnie różowe i zdrowe. Jednak, kiedy dochodzi do zachwiania równowagi w wątrobie paznokcie mogą nas o tym zaalarmować. Często objawia się to ich bladością, kruchością, łamliwością oraz przebarwieniami i bruzdami.

Dbajmy, więc o wątrobę a ona zadba o nas!

  Na co zwracać uwagę?

✓   wzdęcia, biegunki lub zaparcia

✓   zwiększony apetyt na słodkie

✓   wahania nastrojów

✓   ciągłe zmęczenie

✓   gorzki posmak w ustach,

✓   uczucie rozpierania i kłucia w prawym boku

✓   zimne i wilgotne dłonie

✓   częste urazy mięśni lub ścięgien

✓   słabe paznokcie

✓   zespół napięcia przedmiesiączkowego, nieregularne miesiączki

✓   drżenie powiek, niewyraźne widzenie

✓   nasilenie innych dolegliwości (np. wzrost ciśnienia, czy wyższy poziom cholesterolu)

 

W przypadku zdiagnozowania kilku powyższych dolegliwości koniecznie zgłoście się do swojego lekarza. Warto też przed wizytą wykonać tzw. próby wątrobowe (prywatnie koszt w granicach 30zł) lub poprosić lekarza o takie skierowanie. W przypadku diagnozy ze strony lekarza, iż nie ma powodu do niepokoju a badania są w normie mimo uporczywych objawów zgłoś się do terapeuty chińskiego. Bywa tak, że subtelne pierwsze oznaki dawane przez nasze ciało są lekceważone. Często wystarczy „udrożnić” przepływ Qi lub wzmocnić krew by czuć się i być zdrowym. Niestety niektóre dolegliwości medycyna konwencjonalna diagnozuje zbyt późno. Dlatego najlepiej łączyć ze sobą medycynę klasyczną i chińską. Nie wykluczają się a jedynie wzmacniają szansę na zdrowie.

 

Zadbaj o wątrobę

Wątroba jest w stanie naprawę dużo znieść zanim się ostatecznie podda. Mimo to tak jak każdy inny narząd buntuje się, gdy nadmiernie ją eksploatujemy. Doskwierają tam wtedy różne problemy. Aby temu zaradzić należy zmienić podejście do żywienia. Bądźmy świadomi. Lekkostrawna dieta wcale nie musi być nudna, bezbarwna i pozbawiona smaku. Rezygnujmy ze smażonych i wysoko przetworzonych, które są ciężkostrawne dla naszego organizmu. Ponadto zawierają toksyczne składniki (m.in. konserwanty, chemiczne polepszacze smaku, spalony tłuszcz i białko), które obciążają nie tylko wątrobę, ale inne narządy jak układ trawienny czy nerki. Obecnie mnogość produktów i dostawców pozwala nam konsumentom na świadomy wybór nieprzetworzonych rzeczy i sprawdzanie ich pochodzenia. Korzystajmy z takich produktów jak nieprzetworzony nabiał, mięso, chude ryby, kasze, ryże, owoce i warzywa. Zrezygnujmy z kawy ( możesz zastąpić ją guaraną lub żeńszeniem) i napojów gazowanych, które zawierają dużej ilości cukrów pochodzenia chemicznego i kwasu fosforowego. Udowodniono, że nadmierne spożywanie tego ostatniego może powodować zaburzenia wzroku. Nie trujmy się sami za własne pieniądze. Zamiast tego pijmy wodę oraz napary ziołowe (np. herbatkę Gonseen, która sprawdzi się doskonale także po zbyt obfitym posiłku – usprawni perystaltykę, zadziała delikatnie rozkurczowo). W kuchni wykorzystuj takie warzywa jak karczochy i cykorię oraz nieocenione przyprawy jak imbir oraz rozmaryn. Dzięki nim w łatwy i przyjemny sposób zregenerujesz i oczyścisz organizm.

Czarna lista dla wątroby

 

szkodzi_

X Alkohol

Nadmierne spożywanie alkoholu uszkadza komórki wątroby i może prowadzić do stłuczeń, marskości oraz rozwoju nowotworu.

X Tłuszcze

Zrezygnować lub znacznie ograniczyć ilość spożywanego bogatego w cholesterol tłuszczu zwierzęcego.

X Głodówki

Wbrew obiegowym wyobrażeniom, że skoro nie jemy to nie obciążamy wątroby jest błędne głodówki bardzo mocno ją obciążają. Przyczyną takiego stanu jest fakt, że organizm podczas głodówki robi wszystko by utrzymać wcześniejszy stan wyniszczając nas od środka.

 

Jak wspomóc wątrobę

 

Najlepszą metodą dbania o wątrobę są kuracje oczyszczające. Należy pamiętać o prawidłowym nawodnianiu organizmu poprzez picie płynów, owoców zawierających dużo wody jak np. arbuz oraz napary ziołowe tu świetnie sprawdza się herbatka Halo Gonseen oraz suplement diety Cleanseen. Ten duet pozwoli w bezpieczny i szybki sposób pozbyć się produktów przemiany materii, toksyn oraz zalegającej w jelitach masy kałowej. Podczas oczyszczania jak również już po ważne jest by uzupełniać dietę w witaminy i minerały, co zapewnią takie produkty jak Halo Dakseen czy Halo Chocoseen.

Dodatkowo nie nadużywaj środków przeciwbólowych tu w zastępstwie świetnie sprawdzi się krem dynamiczny, środków antykoncepcyjnych oraz niektórych antybiotyków Zrezygnuj lub ogranicz mocną herbatkę, nadmierną ilość kawy oraz papierosy.

 

Obok zdrowej diety ważna jest świadomość jak ważne są badania kontrolne. W przypadku wątroby ważne są próby wątrobowe oraz obecność przeciwciał wirusa WZW typu C. Wirusowe zapalenie wątroby typu C zazwyczaj nie wywołuje żadnych niepokojących objawów w konsekwencji przez lata bezkarnie może powodować wyniszczanie organizmy a nawet do śmierci. Korzystajmy z badań profilaktycznych realizowanych w ramach różnych kapani prozdrowotnych oraz otrzymywanych zaproszeń.

 

Higiena a bezpieczeństwo

Pielęgnuj właściwe nawyki higieniczne zarówno u siebie jak i twoich najbliższych. Zwłaszcza, kiedy musisz skorzystać z miejsc publicznych w zakresie potrzeb fizjologicznych lub konsumenckich. W tych przypadkach wzrasta ryzyko zakażenia wirusem WZW typu A który jest przyczyną żółtaczki pokarmowej. Zakażenie wirusem WZW typu B i C jest możliwe poprzez drogę płciową – ryzyko wzrasta wraz z ilością partnerów seksualnych. Drugą możliwością zakażenia to kontakt z krwią chorego. Z tej racji przestrzegaj zasad higieny w zakładach fryzjerskich oraz studiach tatuażu.

 

Sen a wątroba?

Sen pozwala naszemu organizmowi zregenerować po ciężkim pracowitym dniu pracy. Dotyczy to również naszej wątroby. Chińczycy już od dawna wiedzą, że sen oraz pozycja leżąca ma zbawienne właściwości na wątrobę. Znali również relację między godziną pójścia spać tj. odpowiednią fazą snu w konkretnym przedziale godzin a oczyszczaniem się wątroby. Obecnie taką zależność potwierdzają niezależne badania.

Wątroba największą moc oczyszczania ma w godzinach nocnych, czyli godzinach naszego snu między 1.00 a 3.00 w nocy pod warunkiem, że w tym czasie nie musi wspierać układu trawiennego. Z tego powodu tak dużo informuje się o nie jedzeniu przed snem. Jeśli wątroba w nocy skupia się na układzie trawiennym nie ma możliwości oczyszczania się. Co za tym idzie cierpi nasze zdrowie, ponieważ zatoksyczniony organizm i niemający w sobie Yang nie jest w stanie dobrze funkcjonować. Należy tu również nadmienić, że „odbudowa” Yang najlepiej dokonuje się w przedziale od 21.00 do 1.00 w nocy. Moc oczyszczania wątroby wiąże się z jej maximum energetycznym, które osiąga właśnie w tym przedziale. Aby wątroba prawidłowo spełniała swoje funkcje, to w czasie jej maksimum energetycznego, czyli w godzinach 1.00 – 3.00 powinniśmy być w fazie głębokiego snu. Maksimum energetyczne pęcherzyka żółciowego przypada w godzinach 23.00 – 1.00. Dlatego też, jeśli położymy się spać ok. godz. 21.00 – 22.00, jest to najbardziej optymalny czas, aby Wątroba i Pęcherzyk Żółciowy mogły prawidłowe spełniać swoje funkcje. Nie oznacza to, że jeśli pójdziemy spać później to wątroba się nie oczyszcza, jednak zachodzące procesy są znacznie słabsze. Należy pamiętać zwłaszcza, jeśli chodzimy dość późno spać by nie podjadać. Pozwoli to wątrobie na zajęciem się procesu oczyszczania, a nie wspieraniem układu trawiennego.

 

Obecnie już wiemy, że zarówno odpowiednia dawka snu, jego, jakość a przede wszystkim określone godziny mają kolosalne znaczenie w oczyszczaniu, regeneracji i prawidłowym funkcjonowaniu organizmu.

 

 

Wątroba i pęcherzyk, a kamienie żółciowe

 

Większość osób uważa, że kamienie żółciowe można znaleźć jedynie w pęcherzyku żółciowym. Jest to dość powszechne, ale błędne założenie. Większość kamieni tworzy się w wątrobie, a w pęcherzyku jest stosunkowo mała ich ilość. Kamienie żółciowe w wątrobie stanowią główną przeszkodę w utrzymywaniu dobrego zdrowia, młodości i sił witalnych. Standardowe badania wątrobowe prawie nigdy nie wykazują występowania kamieni żółciowych w wątrobie. Większość kamieni w wątrobie składa się z tych samych szkodliwych składników, które znajdują się w płynnej żółci, przede wszystkim cholesterolu. Wiele kamieni zawiera kwasy tłuszczowe i inne materiały organiczne, które są trudne do wykrycia w badaniu rentgenowskim czy technikami ultrasonograficznymi.

Inaczej to wygląda w przypadku pęcherzyka żółciowego, w którym nawet 20% kamieni może składać się z minerałów, szczególnie soli wapniowych i pigmentów żółciowych. Takie kamienie są stwardniałe i łatwe do wykrycia w badaniach.

Oczyszczanie wątroby i pęcherzyka żółciowego ze wszystkich nagromadzonych kamieni pomaga w przywracaniu homeostazy, właściwej wagi ciała oraz przyspiesza proces samouzdrawiania organizmu. Oczyszczanie wątroby to także profilaktyka, aby uniknąć wielu chorób.

Naturalne oczyszczanie wątroby. Alternatywa dla farmaceutyków.

 

Wątroba jest narządem w większości przypadkach samowystarczająca to mimo tego warto od czasu do czasu są wspomóc. Domowy alternatywny i w 100 % naturalny sposób oczyszczania wątroby. Poznaj metodę Andreasa Moritza:

Potrzebujesz:

  min. 6 litrów soku jabłkowego,dobrej jakości!

   4 łyżki stołowych Soli Epsom (siarczan magnezu = sól gorzka, sól angielska) rozpuszczone w 3 szklankach wody

✓   1/2 szklanki oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia (extra virgin)

  1/2-2/3 szklanki świeżo wyciśniętego soku z grejpfruta

   najlepiej różowego litrowy słoik z zakrętką lub shaker słomkę odrobina cierpliwości i dobrej woli

Prawidłowe oczyszczanie wątroby wymaga 6 dni przygotowań a następnie 16 do 20 godzin samego procesu płukania. Najlepiej je przeprowadzić w czasie weekendu lub gdy mamy do dyspozycji dwa dni wolnego, bowiem sól powoduje wzmożone wydalanie, więc przebywanie w wygodnym dostępnie do toalety jest tu wskazane.

Przygotowanie

 

Codziennie przez 6 kolejnych dni pij, co najmniej litr soku jabłkowego. Najlepiej, aby sok był świeżo wyciśnięty lub 100% (nie napój). Sok sączymy przez cały dzień, pomiędzy posiłkami (unikaj picia soku w trakcie, tuż przed i w ciągu dwóch godzin po posiłku, a także wieczorem). Kwas jabłkowy w soku jabłkowym rozmiękcza kamienie żółciowe i sprawia, że będą przechodziły przez drogi żółciowe łatwo i bezboleśnie. Sok jabłkowy ma także  silne działanie oczyszczające, a jego właściwości fermentacyjne są pomocne w rozszerzaniu kanałów żółciowych.­

 

Uwaga! U niektórych wrażliwych osób przez pierwsze kilka dni mogą pojawić się wzdęcia, a nawet biegunki – jest to zjawisko całkowicie naturalne i niegroźne.

 

Kiedy przeprowadzić oczyszczanie?

 

Najlepiej, aby ostanie dwa dni oczyszczania pozostawić sobie na weekend, kiedy mamy wolny czas na odpoczynek i nie mamy presji obowiązków. Najlepiej, aby przypadało to na  okres pomiędzy pełnią księżyca a nowiem. W miarę możliwości spróbujmy uniknąć przeprowadzenia tego zabiegu w dniu pełni, wtedy to organizm zachowuje więcej płynów w mózgu i tkankach). Najbardziej sprzyjającym dniem jest nów, ale jeśli przypada w środku tygodnia to lepiej zróbmy to parę dni wcześniej.

 

Przed oczyszczaniem wątroby powinniśmy jeszcze oczyścić okrężnicę. Najlepiej przeprowadzić to w 6-tym dniu, pomoże to uniknąć wszelkich dolegliwości czy nudności mogących pojawić się podczas końcowej fazy oczyszczania lub zminimalizować je. Najszybszą i najprostszą metodą jest irygacja okrężnicy.

 

Zalecenia żywieniowe

 

W trakcie tych 6 dni staramy się unikać potraw chłodzących (lodów, mrożonek, zimnych napojów). Spowodują schłodzenie wątroby, tym samym ograniczając efekty płukania. Wszystkie napoje i potrawy powinny być ciepłe lub przynajmniej mieć temperaturę pokojową. Szczególnie wskazane są zupy, wykluczenie produktów pszenicznych, mlecznych i pochodzenia zwierzęcego. Podczas oczyszczania unikaj również suplementów (mogą za bardzo obciążyć nerki i wątrobę) oraz lekarstw – o ile nie są one niezbędne.

 

 

 

Ostatniego dnia:   

Rano wypij litr soku, zjedz lekkie śniadanie – najlepsza będzie owsianka. Unikaj wszelkich cukrów, przypraw, mleka, produktów białkowych, oleju, szynki, orzechów, pieczywa, płatków i tym podobnych. Dozwolone są owoce i soki owocowe.

Po godzinie 13.30

Niczego już nie jedz, ani nie pij – dozwolona jest jedynie woda. W przeciwnym razie mogą wystąpić trudności z wydaleniem kamieni. Następnie  zastosuj się do dokładnego rozkładu podanego poniżej.  

18:00

4 łyżki stołowe soli Epsom (siarczanu magnezu) dodajemy do 0,7 l filtrowanej wody. Ta ilość wystarcza na 4 porcje. Wypij pierwszą porcję, czyli 3/4 szklanki mieszanki soli Epsom. Choć jest ona wyjątkowo gorzka i odczuwasz nieprzeparta potrzebę przepłukania ust, zaczekaj około 20 minut. Jeśli jest to dla Ciebie dyskomfort możesz popić łykiem wody, by zneutralizować gorzki smaku w ustach, ewentualnie dodaj troszkę soku z cytryny. Sól gorzka ma właściwości rozszerzające dla traktów w wątrobie i woreczku żółciowym, dzięki czemu pozbywanie się kamieni będzie bezbolesne.  

20:00  

Wypij kolejne 3/4 szklanki roztworu soli Epsom. Spodziewaj się luźnych stolców, ta sól ma właściwości  przeczyszczające.

21:30 – 21:45  

Jeśli do tej pory nie wypróżniliśmy się i w ciągu ostatnich 24 godzin okrężnica nie została oczyszczona, należy zastosować lewatywę wodną, aby wywołać serię wyróżnień.  

21:45  

Wymyj dokładnie grejpfruty, wyciśnij z nich sok i wlej do słoika. Następnie dodaj ½ szklanki oliwy, zakręć szczelnie i potrząsając dokładnie wymieszaj. Jeśli potrzebujesz iść do toalety zrób to teraz.  

22:00

Stojąc przy łóżku jeszcze raz wstrząśnij mieszankę i wypij – dla zabicia smaku możesz wypić ją przez słomkę, lub po prostu zatkać nos. Połóż się natychmiast po wypiciu i przez około 20 minut pozostawaj nieruchomo, nic nie mów.   Możesz czuć wzmożoną aktywność po prawej stronie brzucha lub nawet czuć przemieszczające się kamienie! Ponieważ piłaś/eś sok jabłkowy i sól gorzką twoje kamienie są miękkie, a trakty elastyczne, więc nie doświadczysz ŻADNEGO bólu związanego z przemieszczającymi się kamieniami. Teraz możesz odpocząć/poczytać/zasnąć. Najlepiej, jeśli nie będziesz już wstawać (chyba, że to bezwzględnie konieczne) do 6 rano.  

Uwaga!

W nocy i w ciągu pierwszych godzin poranka możesz czuć mdłości. Jest to głównie spowodowane silnym i nagłym wydaleniem kamieni żółciowych i toksyn z wątroby i woreczka żółciowego, co powoduje wpychanie mikstury z powrotem do żołądka. Mdłości miną w ciągu następnych kilku godzin.  

6:00-6:30   

Po przebudzeniu, ale nie przed 6:00 rano, wypij trzecią szklankę soli gorzkiej, (jeżeli czujesz pragnienie wypij szklankę ciepłej wody przed wypiciem soli).Odpoczywaj, czytaj lub medytuj. Jeżeli czujesz się zmęczony możesz wrócić do łóżka, choć lepiej będzie, jeżeli pozostaniesz w pozycji pionowej.  

8:00-8:30

Wypij czwartą, ostatnią, porcję soli, 3/4 szklanki.

10:00-10:30

Możesz wypić świeżo wyciśnięty sok owocowy. Po pół godzinie możesz zjeść jeden lub dwa kawałki świeżego owocu. Po godzinie możesz zjeść zwykły posiłek (lekkostrawny). Przed wieczorem lub przed następnym porankiem powinieneś wrócić do normalnych czynności i zauważyć pierwsze oznaki poprawy. Kontynuuj spożywanie lekkich posiłków przez następne 2-3 dni. Pamiętaj, że twoja wątroba i woreczek żółciowy przeszły właśnie poważną „operację”, jednakże bez szkodliwych skutków ubocznych lub kosztów.  

Uwaga: Pij wodę jak tylko poczujesz pragnienie, prócz momentów zaraz po wypiciu soli i przez pierwsze dwie godziny po wypiciu mieszanki oliwy!

 

Od rana zaczniesz wydalać kamienie. Większość będzie koloru groszkowo-zielonego (tylko żółć może im nadać taki kolor) lub jasnożółtego – te są najmłodsze. Zauważysz, że będą one utrzymywać się na powierzchni wody – to dzięki soku jabłkowemu stały się miękkie i lekkie. Niektóre z jasnych lub białych kamieni będą tonąc wraz ze stolcem – to toksyny. Możesz też zauważyć unoszącą się na powierzchni wody „pianę” – zawiera ona miliony maleńkich ostro zakończonych kryształów cholesterolowych, które zazwyczaj zatykają kanaliki żółciowe – są one równie ważne do usunięcia jak i kamienie.

Kamienie okazują się być różnych kolorów i kształtów, a wychodzą nawet przez kilka dni po oczyszczaniu! Możesz się spodziewać dziesiątek, a nawet setek kamieni!

Po kilku dniach może się okazać, że wróciło zmęczenie i niestrawność, czyli stan, sprzed oczyszczania. Oznacza to, że część kamieni, które z sukcesem opuściły wątrobę, utknęło po drodze gdzieś w jelitach. Dlatego też niezbędne jest przeprowadzenie płukania okrężnicy (colonic cleanse). Można to zrobić w profesjonalnych salonach lub w domu (np. zestawem, który podłącza się pod bieżącą wodę).

 

CYKLICZNOŚĆ: 

Należy zachować odstęp minimum 3 tygodni pomiędzy każdym oczyszczaniem (dwa tygodnie przerwy + tydzień przygotowania sokiem jabłkowym). Aby móc mówić o sukcesie, konieczne jest przeprowadzenie 6-8 cykli. W przypadku alergii 8-10.

 

Takie oczyszczanie najlepiej przeprowadzać na wiosnę, jednak, jeśli są objawy niedomagania wątroby  możesz je wykonać nawet dzisiaj! Tą metodą pozbywamy się bez operacji kamieni z wątroby i woreczka żółciowego. Co ciekawe medycyna konwencjonalna nie wykrywa kamieni w wątrobie, gdyż są niewidoczne na USG, są stosunkowo “miękkie”, nie są zwapnione.

Lato, to okres, w którym pozwalamy sobie na więcej niż w pozostałej części roku – zwłaszcza nasza dieta i skłonność do nadużywania używek pozostawia wiele do życzenia. Dlatego zanim sięgniemy po kolejnego hamburgera, wysoko słodzony napój lub kolejna dawkę wysokoprocentowego trunku – pomyślmy o swojej wątrobie. Jeżeli będziemy o nią dbać, ona odwdzięczy się długotrwałym, bezproblemowym funkcjonowaniem!

Opracowała

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog

Specjalista Dietetyki Medycyny Chińskiej

Żródła

Andreas Moritz – Oczyszczanie wątroby i woreczka żołciowego

Paul Pichford – Odżywianie dla zdrowia

Jeremy Ross – Zang Fu – Systemy narządów Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Szkolenie z medycyny chińskiej

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • Brak wydarzeń
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This