Etykieta prawdę Ci powie

utworzone przez | lip 6, 2014 | Certyfikaty, DIETETYKA, Konserwanty

Czy sięgając na sklepowej półce po produkt czytasz etykietę? Czy rozumiesz wszystko co producent napisał na etykiecie? A może zwracasz uwagę wyłącznie na cenę? Przestań jeść śmieci i czytaj etykiety produktów, wybierając te najlepsze;)

W supermarketach uwagę przyciągają półki pełne kolorowych produktów spożywczych. Każdy z nas odruchowo sięga po coś, co nam się podoba, co ma ładne opakowanie. Ale czy właśnie opakowanie jest odzwierciedleniem jakości produktu? Niestety nie. Dlatego zachęcamy do czytania etykiet!

Etykieta – Na co zwracamy uwagę?

Skład produktu

 • producent ma obowiązek wypisania wszystkich składników, na początku wypisane są surowce, których użyto w największej ilości
 • Literka „E”, która tak nas przeraża to zawsze substancja dodatkowa, która dodana jest do produktu w konkretnym celu, np. konserwuje, stabilizuje czy nadaje barwę. Ilość tej substancji jest regulowana prawnie, nie mogą być przekroczone normy
 • Jeśli jakiś składnik jest genetycznie modyfikowany, a jego ilość w produkcie przekracza 0,9%, wówczas producent musi nas o tym poinformować
 • Alergeny – to substancje, które uczulają. Producenci najczęściej wymieniają soję, mleko czy gluten – zwracajmy na to uwagę!
 • Komunikat „produkt może zawierać śladowe ilości …..” oznacza, iż np. przy innych liniach produkcyjnych w zakładzie jakiś alergen (przykładowo gluten) jest wykorzystywany, a producent „nie da sobie głowy uciąć”, że nie ma go też przypadkowo w naszym produkcie i w ten sposób zabezpiecza się prawnie

Wartość odżywcza

Z tyłu na etykiecie zazwyczaj widnieje ramka, w której przedstawiona jest wartość odżywcza, wygląda ona mniej więcej tak:

tabelka

Data ważności

 • „najlepiej spożyć przed …” lub „należy spożyć do …”

Producent i kraj pochodzenia

 • Produkt musi zawierać te dwie informacje – o producencie i kraju pochodzenia

Przechowywanie

 • Producent określa na opakowaniu sposób przechowywania i często temperaturę – jeżeli chcesz jak najdłużej zachować świeżość produktu – przestrzegaj tych zaleceń

Masa netto a brutto?

 • Masa netto to masa samego produktu, natomiast masa brutto to produkt + opakowanie

Oświadczenie żywieniowe:

Czy spotkałeś się ze sformułowaniem „bez dodatku cukru” czy niska zawartość tłuszczu”? właśnie tak sformułowane hasła, które zachęcają do kupienia produktu są oświadczeniami żywieniowymi. Muszą one oczywiście być zgodne z prawdą i nie mogą wprowadzać cię jako konsumenta w błąd.

Oświadczenie zdrowotne:

Kiedy czytasz na opakowaniu, o wpływie jakiegoś składnika produktu na zdrowie, np. „żelazo zapobiega anemii” jest to oświadczenie zdrowotne. Czyli informuje nas ono o konkretnym znaczeniu składnika dla naszego zdrowia.

Poza etykietą sprawdzaj zawsze czy opakowanie produktu nie jest uszkodzone – najczęściej może to być przyczyną nieświadomego kupienia żywności zainfekowanej bakteriami czy utlenionej, co jest jednoznaczne z popsutym produktem.

 

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • 7 skutecznych kroków do oczyszczenia organizmu z Wilgoci i Śluzu
  24 maja 2024 - 26 maja 2024
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This