DIETETYKA Odżywianie wg TCM Owoce Przeziębienia WZORCE PATOLOGII

Banany – właściwości. Czy są zdrowe dla dzieci i zmarzluchów?

lut 17, 2022

Banany to doskonałe źródło potasu, magnezu, witaminy C, manganu, witaminy B6 i błonnika. Są popularne jako przekąska między posiłkami, lub dodatek do śniadań na słodko. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską banany mają zimną termikę, a to oznacza, że mogą nas wychładzać. Zatem należy odpowiedzieć na pytanie: czy banany są dla dzieci i zmarzluchów?

Banany: właściwości z pozycji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Banan uprawiany jest w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, czyli tam, gdzie najczęściej jest bardzo gorąco i jego zadaniem jest schłodzenie organizmu. W krajach, gdzie jest bardzo gorąco, doskonale spełnia swoją rolę. Natomiast w naszym klimacie gdzie jest chłodno, zwłaszcza w okresie zimowym banan wskazany będzie dla osób, które mają w sobie dużo gorąca i suchości. Osoby z Wilgocią i wychłodzone, spożywając banany, będą pogarszały swój stan zdrowia i samopoczucia.

✓   Natura termiczna: zimna

✓   Smak: słodki

✓   Przemiana: Ziemia

✓   Banany – właściwości:

  • zmniejszają pragnienie
  • nawilżają suchość
  • nawilżają jelita i płuca,
  • pomagają na hemoroidy.
  • są lekkostrawne,
  • leczą zaparcia i wrzody,
  • wzmacniają Yin,
  • oczyszczają organizm z toksyn.

Banany mają smak słodki i są zimne termicznie – oznacza to, że nawilżają organizm i odżywiają wewnętrzne płyny. Gdy podajemy dziecku banany, dodatkowo w towarzystwie cukru (budynie, ciasta) i zimnych napojów, to może powodować u nich problemy trawienne (u dorosłych też). W takim połączeniu tworzy dużo Śluzu i Wilgoci, a to m.in. flegma w Płucach, problemy z zatokami, kaszel, katar, a w konsekwencji osłabienie układu immunologicznego. Należy pamiętać, że dzieci mają konstytucyjnie słabą Śledzionę, która kształtuje się u nich do 7. roku życia.

banany

Banany – jak spożywać, aby nie szkodziły?

Podając banany, koniecznie trzeba je podgrzać, w ten sposób z zimnej termiki, zrobimy ciepłą. Natomiast, jeśli dołożymy do nich gorące przyprawy, na przykład cynamon, czy kardamon to posiłek będzie neutralny termicznie. Nawet w ciepłych krajach, w lecie, gdy temperatura sięga powyżej 30 stopni, desery z bananami innymi owocami podaje się na ciepło. A u nas jemy surowe, bo zdrowo, bo…mają dużo witamin i minerałów. Zupełnie nie zwracamy uwagi na termikę banana.

Nie należy łączyć bananów z mlekiem czy cukrem. Wtedy, mimo że posiłek podajemy na ciepło, to nie unikniemy tworzenia się Śluzu/Wilgoci. A Wilgoć to przyczyna częstych przeziębień, kataru, kaszlu czy nawet zapalenia ucha.

Wychładzające działanie banana w połączeniu ze śluzotwórczym działaniem na przykład twarożku bardzo szybko prowadzi do osłabienia Qi Śledziony. Śledziona u dzieci, jak już wcześniej wspomniałam, konstytucyjnie jest osłabiona. To prowadzi do nagromadzenia Śluzu. W wyniku tego Górny Ogrzewacz, a co za tym idzie, także mózg nie jest wystarczająco zaopatrywany w energię. Ponadto Śluz powoduje, że dziecko jest ospałe, gdyż brak jest właściwej cyrkulacji Qi w ciele. U dorosłych objawia się to z kolei brakiem koncentracji.

Przekładając to jeszcze na smaki:

  • Banan – smak słodki
  • Cukier – smak słodki (desery, lody, torty)
  • Mleko – smak słodki
banany

Banany w odżywianiu wg Pięciu Przemian

Patrząc na to z perspektywy odżywiania wg Pięciu Przemian ewidentnie widać, że mamy dominację smaku słodkiego, a każdy nadmiar, nawet najzdrowszy szkodzi. Smak słodki jest odżywczy, budulcowy i jest nam wszystkim bardzo potrzebny, a zwłaszcza dzieciom, bo przecież rosną, przybierają na wadze itp. Jednak w takiej kombinacji nie ma tu zrównoważenia innymi smakami – ostry, słony, kwaśny i gorzki. Przede wszystkim, nie ma potrzeby słodzenia bananów. Z praktyki wiem, że często jednak rodzice, podając banany na ciepło, dają je w towarzystwie deserów, czyli jest tam cukier. Warto zrezygnować z mleka, dołożyć produkty o innych smakach i jeśli jest potrzeba – to rozgrzewające. Jednak mimo wszystko odradzam podawanie bananów dzieciom w okresie zimowym, zwłaszcza do 3. roku życia i tym, które bardzo często łapią przeziębienia.

Podsumowując, należy zwracać uwagę na termikę produktów, bo oprócz smaków to bardzo ważny aspekt odżywiania wg Medycyny Chińskiej. Minerały i witaminy to nie wszystko, ważne jest czy produkty nas rozgrzewający schładzają, czy tworzą Śluz, czy go wyprowadzają itd.

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej