Banany – właściwości. Czy są zdrowe dla dzieci i zmarzluchów?

utworzone przez | lut 17, 2022 | DIETETYKA, Odżywianie wg TCM, Owoce

Banany to doskonałe źródło potasu, magnezu, witaminy C, manganu, witaminy B6 i błonnika. Są popularne jako przekąska między posiłkami, lub dodatek do śniadań na słodko. Zgodnie z Tradycyjną Medycyną Chińską banany mają zimną termikę, a to oznacza, że mogą nas wychładzać. Zatem należy odpowiedzieć na pytanie: czy banany są dla dzieci i zmarzluchów?

Banany: właściwości z pozycji Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Banan uprawiany jest w rejonach tropikalnych i subtropikalnych, czyli tam gdzie najczęściej jest bardzo gorąco i jego zadaniem jest schłodzenie organizmu. W krajach, gdzie jest bardzo gorąco doskonale spełnia swoją rolę. Natomiast w naszym klimacie gdzie jest chłodno, zwłaszcza w okresie zimowym banan wskazany będzie dla osób, które mają w sobie dużo gorąca i suchości. Osoby z Wilgocią i wychłodzone spożywając banany będą pogarszały swój stan zdrowia i samopoczucia.

 • Natura termiczna: zimna
 • Smak: słodki
 • Przemiana: Ziemia

Banany – właściwości:

 • zmniejszają pragnienie
 • nawilżają suchość
 • nawilżają jelita i płuca,
 • pomagają na hemoroidy.
 • są lekkostrawne,
 • leczą zaparcia i wrzody,
 • wzmacniają Yin,
 • oczyszczają organizm z toksyn.

Banany mają smak słodki i są zimne termicznie – oznacza to, że nawilżają organizm i odżywiają wewnętrzne płyny. Gdy podajemy dziecku banany, dodatkowo w towarzystwie cukru (budynie, ciasta) i zimnych napojów, to może powodować u nich problemy trawienne (u dorosłych też). W takim połączeniu tworzy dużo Śluzu i Wilgoci, a to m.in. flegma w Płucach, problemy z zatokami, kaszel, katar, a w konsekwencji osłabienie układu immunologicznego. Należy pamiętać, że dzieci mają konstytucyjnie słabą Śledzionę, która kształtuje się u nich do 7-go roku życia.

banany

Banany – jak spożywać, aby nie szkodziły?


Podając banany koniecznie trzeba je podgrzać, w ten sposób z zimnej termiki, zrobimy ciepłą. Natomiast, jeśli dołożymy do nich gorące przyprawy, na przykład cynamon, czy kardamon to posiłek będzie neutralny termicznie. Nawet w ciepłych krajach, w lecie, gdy temperatura sięga powyżej 30 C desery z bananami innnymi owocami podaje się na ciepło. A u nas jemy surowe, bo zdrowo, bo….mają dużo witamin i minerałów. Zupełnie nie zwracamy uwagi na termikę banana.


Nie należy łączyć bananów z mlekiem czy cukrem. Wtedy mimo, że posiłek podajemy na ciepło, to nie unikniemy tworzenia się Śluzu/Wilgoci. A Wilgoć to przyczyna częstych przeziębień, kataru, kaszlu czy nawet zapalenia ucha.


Wychładzające działanie banana w połączeniu ze śluzotwórczym działaniem na przykład twarożku bardzo szybko prowadzi do osłabienia Qi Śledziony. Śledziona u dzieci, jak już wcześniej wspomniałam konstytucyjnie jest osłabiona. To prowadzi do nagromadzenia Śluzu. W wyniku tego Górny Ogrzewacz, a co za tym idzie także mózg nie jest wystarczająco zaopatrywany w energię. Ponadto Śluz powoduje, że dziecko jest ospałe, gdyż brak jest właściwej cyrkulacji Qi w ciele. U dorosłych objawia się to z kolei brakiem koncentacji.

Przekładając to jeszcze na smaki:

 • banan – smak słodki
 • cukier – smak słodki (desery, lody, torty)
 • mleko – smak słodki
banany

Banany w odżywianiu wg Pięciu Przemian

Patrząc na to z perspektywy odżywiania wg Pięciu Przemian ewidentnie widać, że mamy dominację smaku słodkiego, a każdy nadmiar, nawet najzdrowszy szkodzi. Smak słodki jest odżywczy, budulcowy i jest nam wszystkim bardzo potrzebny, a zwłaszcza dzieciom, bo przecież rosną, przybierają na wadze itp. Jednak w takiej kombinacji nie ma tu zrównoważenia innymi smakami – ostry, słony, kwaśny i gorzki. Przede wszystkim, nie ma potrzeby słodzenia bananów. Z praktyki wiem, że często jednak rodzice podając banany na ciepło, dają je w towarzystwie deserów, czyli jest tam cukier. Warto zrezygnować z mleka, dołożyć produkty o innych smakach i jeśli jest potrzeba – to rozgrzewające. Jednak mimo wszystko odradzam podawanie bananów dzieciom w okresie zimowym, zwłaszcza do 3-go roku życia i tym, które bardzo często łapią przeziębienia.


Podsumowując, należy zwracać uwagę na termikę produktów, bo oprócz smaków to bardzo ważny aspekt odżywiania wg Medycyny Chińskiej. Minerały i witaminy to nie wszystko, ważne jest czy produkty nas rozgrzewajączy schładzają, czy tworzą Śluz czy go wyprowadzają itd.

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • 7 skutecznych kroków do oczyszczenia organizmu z Wilgoci i Śluzu
  24 maja 2024 - 26 maja 2024
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This