Czarna rzepa (czarna rzodkiew) zawiera witaminy z grupy B oraz witaminy C i A. Jest źródłem dobrze przyswajalnych pierwiastków; potasu, żelaza, magnezu, cynku i wapnia. Korzeń rzepy zawiera glikozydy gorczyczne, które posiadają cenne związki siarki. Pierwiastek ten ma właściwości przeciwzapalne, dzięki czemu usprawnia działanie stawów oraz zapobiega ponownemu nawrotowi ich dysfunkcji. Siarka pozwala również zachować piękną cerę, lśniące włosy, a także mocne zdrowe paznokcie. Stosowana jest w walce z trądzikiem i przetłuszczaniem się włosów, ponieważ reguluje pracę gruczołów łojowych, oczyszcza skórę i poprawia jej ukrwienie.
Czarna Rzepa działa tak, jak pozwalają na to jej składniki, a do podstawowych należy intensywny olejek lotny, który może działać nieco drażniąco (dlatego tak trudno wytrwać w stosowaniu regularnych masek z rzepy na skórę głowy) z drugiej jednak strony, te same substancje wykazują bardzo silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Co ważne oddziałują i na same grzyby i na ich zarodniki, a jeśli chodzi o bakterie, dzięki czarnej rzepie można pozbyć się i bakterii gram dodatnich i bakterii gram ujemnych, przy czym niszczy ona nawet te drobnoustroje, które wykazują dużą odporność na antybiotyki. De facto więc czarna rzepa jest czymś w rodzaju antybiotyku, a nawet bywa lepsza o tyle, że działa bardziej kompleksowo.
Bardzo ważną jej cechą jest i ta, że substancje przeciwbakteryjne (przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze) zawarte w czarnej rzepie wykazują bardzo dużą łatwość w przenikaniu przez błony śluzowe. Można spodziewać się więc, że trafią dosłownie wszędzie. Nie bez powodu warzywo to zaleca się na niektóre schorzenia dróg oddechowych czy na problemy z drogami moczowymi.
Czarna rzepa i niektóre wyciągi z niej mogą być bez problemów przyjmowane (zjadane) przez niemal każdego, bowiem nie wywołują żadnych szkodliwych skutków ubocznych.
Czarna rzepa bardzo dobrze działa na układ trawienny, bowiem wykazuje działanie żółciotwórcze i żółciopędne, to pomaga naszej wątrobie w jej codziennej pracy. Na warzywku tym bazuje zresztą popularny raphacholin.
Co jeszcze? Niewielkie ilości soku z rzodkwi wypijane codziennie wzmacniają organizm i oczyszczają go. Okazuje się też, że działają łagodząco w niektórych chorobach stawów. Rzepę poleca się też na pobudzenie apetytu, ale nie powinny jej przyjmować osoby z nadwrażliwością żołądka i jelit – tu zdecydowanie należy uważać.
Czarna rzepa jest też doskonałym remedium na problemy związane z włosami. Przede wszystkim, jako że zawiera związki siarki działa bardzo pozytywnie na porost włosów, czy też raczej powstrzymuje ich wypadanie. Jeśli masz problemy z włosami, odżywisz je najskuteczniej z pomocą czarnej rzepy i wcale nie są to puste słowa. Działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze docenią osoby, które borykają się z łupieżem, siarka zresztą wpływa też stabilizująco na procesy zachodzące w naskórku – tym bardziej warto więc czarną rzepę wykorzystać. Sok z czarnej rzepy po nałożeniu na skórę głowy i włosy może przyprawić nas o bardzo nieprzyjemne doznania, poza tym czarna rzepa wydziela bardzo intensywny i bardzo nieprzyjemny zapach (po starciu) toteż jeśli marzy nam się naturalna kuracja dla włosów najlepiej sięgnąć po gotowe produkty kosmetyczne przygotowane na bazie czarnej rzepy. To optymalne rozwiązanie.
Dawkowanie: świeży sok (2-3 łyżki 2-3 razy dziennie), tarta rzodkiew świeża – w formie sałatek, nalewka (sok z rzodkwi świeży + alkohol 40-70% w proporcji 1:1 lub zalanie tartej rzodkwi alkoholem 40-70% w proporcji 1 część rzodkwi na 5 części alkoholu, macerować 14 dni, przefiltrować). Spirytus z rzodkwi może służyć do wcierania we włosy przy wypadaniu, wcierania w obolałe miejsca (bóle mięśni, stawów, nerwobóle, stany zapalne, po kontuzjach, obrzęki, ponadto przeziębienie), do przemywania schorzałej skóry (łuszczyca, trądzik, opryszczka, liszaje, liszajce, owrzodzenia, trudno gojące się rany, odleżyny)
Spirytus salicylowy z rzodkwi: do 100 ml soku z rzodkwi wlać 200 ml spirytusu salicylowego, 30 ml soku ze świeżego ogórka i 30 ml soku ze świeżej cytryny, wymieszać. Skórę z plamami i piegami oraz zmianami trądzikowymi przemywać 2-3 razy dziennie. Niemiecka Komisja E zaleca dawkę dobową 50-100 ml soku ze świeżych korzeni rzodkwi, lub odpowiednie ilości w preparatach do stosowania jako środek wykrztuśny i rozrzedzający śluz oraz w zakażeniach jako przeciwdrobnoustrojowy.