Funkcje Wątroby według Medycyny Chińskiej

utworzone przez | kwi 17, 2023 | DIAGNOSTYKA WG TCM, PODSTAWY TCM

Nadeszła wiosna, a wraz z nią przywitaliśmy element Drzewa. Wiosną przyroda budzi się do życia, pojawiają się piersze liście, trawa się zieleni, to odrodzenie, wzrost, rozwój, przybywa dnia, narasta Yang.  Wiosna to czas Wątroby. To właśnie czyni ten moment doskonałym, aby poszerzyć wiedzę na temat tak istotnego narządu! Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak fundamentalny i potężny wpływ na Twój organizm ma Wątroba? Wątroba to nie tylko narząd odpowiedzialny za detoksykację organizmu, ale także kluczowy element harmonijnego funkcjonowania naszego ciała i umysłu. Postanowiłam przybliżyć Ci niesamowitą rolę tego narządu abyś zrozumiał/a, jak jego prawidłowa praca może poprawić jakość Twojego życia. Dzisiaj zacznę od podstaw i przedstawiam funkcje Wątroby wg Medycyny Chińskiej.

Kluczowe funkcje Wątroby w organizmie:

Utrzymuje przepływ Qi

Przechowuje krew (Xue)

Zarządza Ścięgnami

Otwiera się w oczach

Manifestuje się w paznokciach

Co oznacza utrzymanie swobodnego przepływu Qi?

Wątroba to sekret do równowagi emocjonalnej, sprawności trawiennej i naturalnej detoksykacji! Najważniejszą funkcją Wątroby jest utrzymanie swobodnego przepływu Qi. Wprawdzie Wątroba nie wpływa na ilość ani siłę krążenia Qi, jednak jest kluczowa dla rytmu i harmonii funkcji fizjologicznych oraz naszego zachowania. Dysharmonia Wątroby może prowadzić do zaburzeń w wielu czynnościach organizmu.

Utrzymywanie swobodnego przepływu Qi przez Wątrobę obejmuje:

 • Równowagę emocjonalną

Znajomość funkcji Wątroby to Twoja droga do emocjonalnej stabilności! Wątroba pełni kluczową rolę nie tylko dla fizycznego działania organizmu, ale także dla harmonijnych relacji z otoczeniem. Gdy krążenie Qi i przepływ emocji są zaburzone lub zablokowane, osoba może reagować nieadekwatnie czy nadmiernie na bodźce zewnętrzne, prowadząc do problemów w zachowaniu czy relacjach z innymi. Zrównoważenie emocjonalne obejmuje także zdolność do sprawnego planowania i podejmowania decyzji pod warunkiem, że organizm jest zharmonizowany. Jeśli jest w nierównowadze, to wtedy wybuchamy gniewem, frustrujemy się, jesteśmy gniewni. A wiosną kiedy Yang narasta te dolegliwości nasilają się, często nawet nie mają granic – podobnie jak Yang. Yang to gorąco stąd emocje z tym związane są “gorące” i często taka osoba jest nie do zniesienia. Dlatego szczególnie wiosną warto zadbać o Wątrobę, by ostudzić te emocje.

 • Doskonałe trawienie

Zadbaj o funkcjonowanie swojej Wątroby i ciesz się doskonałym trawieniem! Aby zapewnić prawidłowy proces trawienia, niezbędne jest utrzymanie swobodnego przepływu Qi w Wątrobie. Jeśli wątroba funkcjonuje w normie, wspomaga trawienie, które odbywa się w żołądku i śledzionie. Kiedy Wątroba wpada w stan dysharmonii, zablokowane Qi może oddziaływać na te sąsiednie narządy. To prowadzi do problemów trawiennych, znanych jako “Atak Wątroby na Śledzionę i Żołądek”, charakteryzujących się nudnościami, odbijaniem, biegunką i wilgocią.

 • Wydzielanie żółci

Dbaj o funkcje Wątroby, by żółć płynęła swobodnie! Wątroba, utrzymując właściwy przepływ Qi, odpowiada także za równomierne i harmonijne wydzielanie żółci. Jeżeli funkcjonowanie Wątroby ulegnie zaburzeniu, może dojść do nieprawidłowego wydzielania żółci, a tym samym – problemów ze zdrowiem. Wątroba wytwarza żółć, która następnie przechowywana jest w woreczku żółciowym i stopniowo uwalniana do jelita cienkiego. Według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, właściwe działanie woreczka żółciowego wpływa na nasze zachowanie, w szczególności na umiejętność podejmowania decyzji. Osoba z problemami z woreczkiem żółciowym może być pierzchliwa i straszliwa. Dbając o zdrowie swojej Wątroby, wpływasz na ogólny stan zdrowia i samopoczucia.

 • Regularne miesiączkowanie

Swobodny przepływ Qi to klucz do regularnego cyklu miesiączkowego! Głównym czynnikiem, który determinuje fizjologię kobiety, jest krew, będąc nieodłącznym elementem cyklu miesięcznego i procesu rozrodczego. Ponadto, krew odgrywa istotną rolę w procesie tworzenia i dojrzewania komórek jajowych, a także w utrzymaniu równowagi hormonalnej, która ma bezpośredni wpływ na kobiecą płodność. Funkcją Wątroby jest dbanie o równomierny i niezakłócony przepływ Qi oraz krwi, dzięki czemu zapewnia komfortowe doświadczenie miesiączkowania. Pamiętaj, zdrowa Wątroba to sprawne przechowywanie krwi i regularne cykle!

Przechowywanie krwi (Xue)

Wątroba to Twoja naturalna bateria życia! Wątroba ma za zadanie magazynowanie i kontrolowanie ilości krwi krążącej w organizmie. W przypadku wzmożonej aktywności fizycznej, Wątroba uwalnia krew do krwiobiegu, a gdy aktywność maleje, krew wraca do Wątroby. Nieprawidłowości w tej funkcji mogą prowadzić do sytuacji, w której w krwiobiegu znajduje się za mało lub za dużo krwi, lub występują problemy z płynnością jej uwalniania i powrotu.

Zarządzanie Ścięgnami

Wątroba to klucz do sprężystości mięśni! W tradycyjnej medycynie chińskiej, ścięgna pojmowane są dużo szerzej niż w medycyenie zachodniej, bo to nie tylko ścięgna, ale także mięśnie i więzadła. Funkcje Wątroby obejmują zarządzanie zdolnością mięśni do kurczenia się i rozluźniania, podczas gdy masa i siła mięśni są jednak związane z działaniem Śledziony. Niewystarczająca ilość krwi prowadzi do niewłaściwego nawilżenia i odżywienia ścięgien, co z kolei powoduje zbyt duże napięcia, sztywność, drżenie i drętwienie. 

Otwiera się w oczach, a manifestuje w paznokciach

Zdrowa wątroba to świetny wzrok! W myśl Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, nasze oczy są nierozerwalnie związane ze zdrowiem wszystkich narządów wewnętrznych. Dlatego właśnie różne problemy zdrowotne mogą wpływać na jakość naszego widzenia, Uważa się, że Qi Wątroby pomaga naszym oczom lepiej rozróżniać kolory, a Xue Wątroby utrzymuje ostrość widzenia. Kiedy wątroba funkcjonuje bez zarzutu, paznokcie są różowe i dobrze ukształtowane, jeśłi jest w dysharmonii, paznokcie mogą stać się blade, cienkie, kruche, łamliwe i pokryte bruzdami.

Czy zauważyłeś już, jak istotną rolę odgrywa Wątroba w funkcjonowaniu Twojego organizmu? Jeśli chcesz poszerzyć swoją wiedzę na temat Wątroby i jej wpływu na zdrowie, serdecznie zapraszam Cię na moje szkolenie Wiosenne Odrodzenie Wątroby: Detox Premium. Dzięki dodatkowym informacjom dasz szansę swojej Wątrobie, by mogła pracować na pełnych obrotach, a Ty będziesz mógł cieszyć się zdrowiem, energią i doskonałym samopoczuciem.

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

 • 7 skutecznych kroków do oczyszczenia organizmu z Wilgoci i Śluzu
  24 listopada 2023 - 30 kwietnia 2024
  00:00 - 23:59
 • DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

  elzbieta kasztelaniec
  Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
  Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
  Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

  Share This