Fasolka mung, nazywana również fasolą złotą (łac. Vigna radiata), to jeden z najbardziej wartościowych gatunków fasoli. Te drobne fasolki w kolorze od żółtego do ciemnozielonego należą do rodziny bobowatych i przybyły nas z Dalekiego Wschodu (Indie, Chiny, Malezja), gdzie ze względu na wyjątkowo dużą zawartość białka stanowią składnik wielu potraw. Fasolkę mung możemy spożywać zarówno w formie surowej (po skiełkowaniu, co w Polsce nazywamy “kiełkami sojowymi”), jak i gotowanej – w formie dań głównych, zup, past, makaronów, a nawet deserów!
Fasolka mung – jakie daje nam korzyści zdrowotne?
✓ Jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka roślinnego, wapnia, fosforu i innych składników odżywczych, takich jak żelazo, miedź, potas, cynk, selen, wapń oraz witaminy B1, B2,B5,B6, K, E, C i A.
✓ Za sprawą wysokiej zawartości kwasu foliowego, manganu i magnezu fasolka mung ma pozytywny wpływ na funkcjonowanie systemu nerwowego. Skutecznie łagodzi stres i napięcie psychiczne, które towarzyszy m.in. kobietom w ciąży;
✓ Badania wykazały, że dieta z udziałem fasolki mung sprzyja obniżeniu ciśnienia, a także pomaga w regulacji stężenia cukru, trójglicerydów i cholesterolu we krwi.
✓ Fasolka mung ma właściwości antyoksydacyjne i przeciwzapalne, w związku z czym ekstrakt z jej nasion wykorzystywany jest w kosmetyce jako składnik minimalizujący ryzyko podrażnień.
✓ Fasolka mung znana jest z działania moczopędnego, dlatego też pomaga pozbyć się obrzęków, które doskwierają nam głównie latem.
✓ Ze względu na odtruwające właściwości ma korzystny wpływ na wątrobę i woreczek żółciowy.
✓ Fasolka mung spożywana pod postacią kiełków stanowi bogate źródło witaminy K (43% dziennego zapotrzebowania w 100 g) i witaminy C (23% dziennego zapotrzebowania w 100 g). Warto po nią zatem sięgnąć, kiedy dokuczają nam takie objawy jak pękające naczynka lub częste krwotoki z nosa, które są podręcznikowymi objawami niedoborów witaminowych.
✓ W kiełkach fasolki mung znajdziemy również witaminy z grupy B, witaminę E, mangan, miedź, fosfor, magnez, żelazo, potas, cynk i selen oraz białko i błonnik.
Fasolka mung – jak ją klasyfikuje Medycyna Chińska
Wg Medycyny Chińskiej fasolka mung ma smak słodki i jest chłodna termicznie. Co to oznacza w praktyce? Otóż fasolka mung:
✓ ochładza nasz organizm nawet wtedy, gdy jest podana na ciepło;
✓ wpływa na odbudowę płynów;
✓ minimalizuje gorącą wilgoć w organizmie, przez co zmniejsza obrzęki, zwłaszcza kończyn dolnych;
✓ działa moczopędnie;
✓ oczyszcza letnie gorąco – działa ochładzająco, zmniejsza pragnienie i skutki udaru słonecznego, a nawet gorączkę;
✓ wspomaga leczenie zatruć pokarmowych, biegunek oraz problemów z pęcherzem (bolesne oddawanie moczu);
✓ usuwa wszelkie toksyny;
✓ wspomaga leczenie nadciśnienia tętniczego spowodowanego Gorącem (to wymaga diagnozy u terapeuty)
Jak stosować fasolkę mung?
Fasolkę możemy stosować zarówno w formie kiełków, jak i w formie gotowanej. Forma spożycia fasolki zależy od naszej konstytucji.
✓ Osoby, które mają w sobie dużo Gorąca oraz Śledzionę w dobrej kondycji, mogą spożywać fasolkę w formie kiełków (nawet na zimno). Osoby wychłodzone mogą spożywać kiełki, jednak powinny być one poddane obróbce termicznej. Można je lekko podsmażyć na maśle klarowanym i podać z jajecznicą lub kaszą jaglaną.
✓ Na co dzień fasolkę raczej gotujemy i podajemy jako dodatek do zup, ryżu czy innych warzyw, a nawet łączymy z wodorostami.
✓ Można ją przyrządzać jako herbatkę w okresie letnich upałów, by zapobiec wpływowi tzw. letniego gorąca. Wtedy należy podać ją z dodatkiem lukrecji, w proporcji 4:1. Dla przykładu, 60 g fasolki mung i 15 g lukrecji kruszymy lub miksujemy na gruby proszek, a następnie wrzucamy do termosu i zalewamy wrzątkiem.
Fasolka Mung – ostrzeżenia i przeciwskazania
Osoby mające w sobie dużo Zimna powinny zachować szczególną ostrożność podczas stosowania fasolki mung. Jeśli już chcą ją włączyć do diety, to najlepiej robić w upalne dni i wtedy, gdy jest podana na ciepło. W przypadku biegunki spowodowanej niedoborowym Zimnem Śledziony i Żołądka zdecydowanie powinny ją wykluczyć.
Z drugiej strony, dla osób z Gorącem fasolka mung jest bardzo dobrym rozwiązaniem na wyprowadzanie Gorąca z ciała lub usuwanie obrzęków. W okresie letnich upałów fasolka jest natomiast bardzo dobrą alternatywę dla zimnych produktów lub napojów prosto z lodówki.
Jak sam widzisz, w Medycynie Chińskiej dietę czy też terapię zawsze należy dobierać indywidualnie.