PROFILAKTYKA WZORCE PATOLOGII

Cukrzyca – szkolenie część I

mar 1, 2019

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku, w dużej mierze związana z trybem życia i odżywianiem, czyli z aspektami, na które mamy wpływ. Mowa tu głównie o cukrzycy typu 2 z uwzględnieniem cukrzycy ciążowej.

Niestety podczas leczenia cukrzycy wszelkie ogólne wskazówki dotyczące wykluczenia cukru i prowadzenia aktywnego trybu życia nie wystarczają. Trzeba dokładnie wiedzieć, gdzie i w jakich produktach znajduje się cukier. Często pacjenci nie są świadomi tego, że jego duże ilości zawiera chociażby chleb, bułeczki, naleśniki, pierożki, owoce, a także coraz częściej wędliny lub ketchupy.

Medycyna chińska a leczenie cukrzycy

Tymczasem medycyna chińska nie mówi o ilości cukru w danym produkcie oraz nie zakłada liczenia kalorii. Kieruje się jednak innymi aspektami, takimi jak energia, smaki, termika, klimat, pora roku czy konstytucja danej osoby. Nie wszystkie osoby z cukrzycą traktuje jednakowo, bo przecież nie każdy ma te same objawy i powikłania cukrzycowe. Medycyna chińska różnicuje te dolegliwości i dobiera dietę podczas cukrzycy oraz zioła dla konkretnej osoby w danym momencie. Inaczej będziemy odżywiać otyłą osobę (nadmiarową) mającą w sobie dużo gorąca, a inaczej osoby tzw. niedoborowe. W praktyce ich dieta będzie zupełnie inna – a przecież według medycyny zachodniej chorują na tę samą CUKRZYCĘ.

KORZYŚCI PŁYNĄCE ZE SZKOLENIA:

 • Nabędziesz podstawową wiedzę o smakach i termice produktu
 • Dowiesz się jaki wpływ na odżywianie mają pory roku czy klimat
 • Nauczysz się komponować posiłki odpowiednie do swoich dolegliwości
 • Zdobędziesz inspirację do zmiany stylu odżywiania
 • Poznasz podstawowe przepisy idealne dla diabetyka
 • Uwierzysz, że możesz mieć lepsze samopoczucie

Medycyna Chińska ma już 3 tysiące lat i od tylu lat działa niezmiennie według tych samych zasad. Jej podstawą jest dieta, później zioła, a dopiero w dalszej kolejności akupunktura, moksa, bańki czy Gua Sha.

To właśnie o tym porozmawiamy na dwuczęściowych warsztatach, na których zostaną przedstawione podstawowe zasady Profilaktycznej i Leczniczej Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Dwuczęściowe szkolenie: Tradycyjna Medycyna Chińska oraz leczenie cukrzycy

Szkolenie zostało podzielone na 2 części. W pierwszej omówimy podstawowe zasady dietetyczne według Tradycyjnej Medycyny Chińskiej, które pozwolą zrozumieć podstawowe pojęcia oraz zasady dietetyki.

Druga część będzie ukierunkowana na problemy z cukrzycą oraz na to, w jaki sposób postrzega ją Medycyna Chińska

Program – I część:

 1. Podstawowe pojęcia w Medycynie Chińskiej
 2. Czym jest choroba?
 3. Czym różni się dietetyka akademicka od dietetyki energetycznej?
 4. Co to jest termika produktu i jak wpływa na nasz organizm?
 5. Sposoby obróbki termicznej i ich wpływ na nasz organizm
 6. Smaki w Medycynie Chińskiej i ich równoważenie
 7. Pięć przemian
 8. Zegar narządów – jakie znaczenie ma pora dnia na trawienie pokarmów
 9. Pory roku i klimat

W tym module mogą brać udział wszystkie osoby zainteresowane gotowaniem według zasad Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.

Druga część szkolenia poświęcona będzie komponowaniu posiłków w zależności od dolegliwości. Szczegółowy program drugiej części szkolenia znajduje się już na naszej stronie internetowej.

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej