Okres jesienno-wiosenny sprzyja większej aktywności bakterii i wirusów, nie tylko w dni kiedy jest plucha na zewnątrz. Bardzo często jest już ładna pogoda, tylko zawieje trochę wiatru, a my łapiemy infekcję. Spowodowane jest to znacznym obniżeniem odporności naszego organizmu. Dlatego też każdego dnia powinniśmy wzmacniać nasz organizm poprzez działania profilaktyczne. Jednak zdarza się tak, iż mimo profilaktyki, właściwego trybu życia oraz diety nie zawsze udaje nam się uniknąć infekcji. Wtedy zanim sięgniemy po antybiotyk zwróćmy się ku niezawodnym domowym sposobom na pierwsze oznaki przeziębienia.
Jesienno-wiosenna walka z przeziębieniem. Jak ją wygrać? Po pierwsze diagnoza!
W Medycynie Chińskiej zalecenia w leczeniu przeziębienia uzależnione są od objawów, jakie występują u pacjenta. Operujemy tutaj zupełnie innymi jednostkami chorobowymi takimi jak Gorący Wiatr lub Zimny Wiatr – co przedstawia poniższa tabela. W zależności od występujących objawów taką stosujemy kurację. Większość kuracji przedstawionych w poniższym wpisie dotyczy początkowej fazy przeziębienia, kiedy patogen jest jeszcze na powierzchni i należy pozbyć się go z organizmu. Najlepiej sprawdza się metoda napotna, przy czym nie idziemy wypocić się do sauny, tylko poty należy wywołać od wewnątrz, aby usunąć patogen na zewnątrz. Nie odwrotnie!
Zimny Wiatr | Gorący Wiatr |
kaszel awersja do zimna dreszcze lekka zadyszka kichanie katar z wodnistą lub białą wydzieliną niewysoka gorączka lub brak podwyższenia temperatury brak potów bóle ciała sztywność karku ból głowy jasny mocz | suchy kaszel z odczuciem łaskotania w gardle awersja do zimna dreszcze gorączka ból gardła lekkie poty bóle ciała ból głowy katar z żółtą wydzieliną kichanie lekkie pragnienie lekko ciemniejszy mocz |
Strategia działania
W zależności od powyższej diagnozy stosuje się inną strategię leczenia. Aby jednak zastosować odpowiednią strategię leczenia warto dobrze zdiagnozować się. W przypadku Zimnego Wiatru najbardziej charakterystyczne będą dreszcze, nie wystarcza przykrycie kocem czy kołdrą. Etap dreszczy to efekt walki naszego organizmu z patogenem na powierzchni skóry. Dlatego też, aby nie wtargnął wgłąb naszego organizmu należy go “wypchnąć” poprzez poty. Ważna jest diagnoza – czy mamy do czynienia z Zimnym czy Gorącym Wiatrem, bo używamy ziół o różnym działaniu. W każdym przypadku należy rozproszyć Wiatr i to uzyskamy ziołami aromatycznymi najczęściej o smaku ostrym, natomiast Zimno rozgrzewamy produktami o termice ciepłej, a nawet gorącej, natomiast Gorąco drenujemy używając ziół o termice chłodnej lub zimnej.
Strategia leczenia – Zimny wiatr | Strategia leczenia – Gorący Wiatr |
uwolnić Powierzchnię przywrócić przypływ Qi Płuc w dół rozproszyć Wiatr i Zimno poprzez wywołanie potów zatrzymać kaszel | uwolnić Powierzchnię rozproszyć Wiatr oczyścić (wydrenować) Gorąco przywrócić przepływ Qi Płuc w dół zatrzymać kaszel |
Wszelkie poniżej opisane “mikstury” mogą być stosowane maksymalnie do 2 – 3 dni od momentu wystąpienia pierwszych objawów. To jest jeszcze ten moment kiedy patogen jest na powierzchni, czyli tzw. pierwsza faza przeziębienia. W drugiej fazie już wchodzi głębiej i jest zupełnie inna strategia działania. Wtedy należy udać się już do lekarza lub terapeuty.
Najważniejszym elementem jest podjęcie działań od razu, nie czekamy aż patogen rozwinie się, bo wtedy przeziębienie trwa kilka, a nawet kilkanaście dni. Jeśli wieczorem zauważymy objawy, to od razu należy przygotować jedną z “mikstur”, aby “wypocić” się. To daje szansę na eliminację patogenu z organizmu. Im szybciej, tym skuteczniej!
Przepisy – jak pozbyć się przeziębień naturalnymi metodami?
Napar ze świeżego imbiru
Składniki:
✓ 2 szklanki wody
✓ 2 łyżki pokrojonego świeżego imbiru
✓ brązowy cukier do smaku
Działanie:
Świeży imbir działa napotnie. We wszystkich recepturach stosujemy świeży imbir, gdyż ma działanie rozpraszające i wywołuje poty. Natomiast imbir suszony jedynie rozgrzewa, a to nie jest wystarczające.
Przygotowanie:
W rondelku zagotować wodę, dodać pokrojony imbir i gotować tak długo, aż wyparuje połowa płynu. Dodać brązowego cukru i gotować jeszcze przez trzy minuty. Wypić gorący napój i przykryć się kocem lub kołdrą, aby wywołać poty.
Napar z krwawnika i świeżego imbiru
Składniki:
✓ 1 łyżka ziela krwawnika
✓ kilka plastrów świeżego imbiru
1 łyżkę ziela krwawnika i kilka plastrów świeżego imbiru zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na kilka minut, wypić ciepłe.
Napar ziołowy
Składniki:
✓ ziele krwawnika 3 g
✓ korzeń arcydzięgla litwora 3 g
✓ kwiat bzu czarnego 3 g
✓ kłącze świeżego imbiru 3 g
✓ ziele świetlika łąkowego 3 g
Przygotowanie:
Składniki dodać do zimnej wody (1- 1,5 szklanki), zagotować i od razu odstawić do naparzania pod przykryciem na kilka minut. Pić ciepłe 3 – 4 razy w ciągu dnia ( podana gramatura to dawka na jedną porcję, a nie na jeden dzień)
Cebula siedmiolatka w congee ze słodkiego ryżu z imbirem
Składniki:
✓ 5 sztuk cebulki siedmiolatki
✓ 15 g świeżego kłącza imbiru
✓ 100 g ryżu słodkiego
Działanie:
Usuwa zablokowanie powierzchni, eliminuje toksyny.
Wskazania:
Początkowe stadia ataku patogenicznych czynników zewnętrznych, przejawiające się ogólnym bólem ciała, awersją do zimna, dreszczami, itp.
Przygotowanie i stosowanie:
Najpierw ugotować ryż do miękkości w dużej ilości wody. Rozdrobnić cebulę siedmiolatkę i drobno posiekać kłącze imbiru. Dodać do zupy ryżowej, gotować 1- 2 minuty na małym ogniu i spożywać ciepłą. Pojawienie się potów świadczy o usunięciu patogenu.
Zupa ryżowa z cebulą dymką i imbirem na przeziębienie
Składniki:
✓ cebula dymka – 5 sztuk
✓ kłącze imbiru 15 g
✓ biały ryż 100 g
Przygotowanie:
Ugotować ryż w dużej ilości wody, dodać posiekane łodygi cebulki dymki i utarty imbir, krótko zagotować.
Działanie:
Otwiera powierzchnię, wywołuje lekkie poty, usuwa toksyny.
Nalewka z imbiru
Tinctura Zigiberis (wg. “Farmakopei Polskiej II”)
Składniki:
✓ Świeży imbir 20 g
✓ spirytus 70% 100 g
Działanie:
✓ ogrzewa ciało
✓ stymuluje trawienie
✓ działa napotnie
✓ oczyszcza śluz z klatki piersiowej
Przygotowanie:
Nalewkę imbirową przyrządza się przez siedmiodniowe wytrawianie, macerowanie. Nalewka imbirowa jest żółto-brunatna, o zapachu imbiru i palącym smaku, możemy ją zastosować wewnętrznie w problemach żołądkowych i przeziębieniach, a także zewnętrznie, przy zaburzeniach krążenia w kończynach i reumatyzmie. Ilość składników można zwiększać proporcjonalnie np. 100g imbiru i 500 g spirytusu
Zupa imbirowo – gruszkowa
Składniki:
✓ 2 szklanki wody
✓ 1 gruszka
✓ 1 łyżka pokrojonego świeżego imbiru
✓ 1 łyżka pokrojonej cebulki siedmiolatki ( tylko białe części łodyg)
✓ 2 ubite jajka
Przygotowanie:
Wodę zagotować w rondelku, dodać do niej przekrojoną gruszkę ze skórką, pokrojony imbir i cebulkę siedmiolatkę. Zagotować, przykryć i gotować na małym ogniu ok. 20 minut. W międzyczasie ubić żółtka w szklanej lub ceramicznej misce. Kiedy wywar jest gotowy, co można poznać po zapachu imbiru unoszącym się w całej kuchni, wlać gorący wywar do naczynia z ubitymi jajkami, wymiesza i wypić ciepłe. Następnie przykryć się ciepłym kocem i wygrzewać się, aż wystąpią poty. Taką zupkę można też spożywać profilaktycznie przez 2 – 3 dni, gdy wokół mamy chorych.
Zupa ryżowa z cebulką dymką i imbirem na przeziębienie
Składniki:
✓ cebula dymka -5 sztuk
✓ kłącze imbiru 15 g
✓ biały ryż 100 g
Przygotowanie:
Ugotować ryż w dużej ilości wody, dodać posiekane łodygi cebulki dymki i utarty imbir, krótko zagotować.
Działanie:
Otwiera powierzchnię, wywołuje lekkie poty, usuwa toksyny
Inhalacje z cebulą siedmiolatką
Białą część jednej łodygi cebulki siedmiolatki pokroić wzdłuż, przystawić bezpośrednio pod nos i głęboko wdychać wydzielany zapach. Kontynuować aż do udrożnienia nosa.
Napar z kwiatu lipy z sokiem malinowym
Czubatą łyżkę kwiatu lipy zalać wrzątkiem, pozostawić pod przykryciem na około 10 minut, dodać 1-2 łyżki soku malinowego (prawdziwego, czyli z owoców) i wypić ciepłe, po czym położyć się do łóżka.
Sól z wódką – należy rozpuścić łyżeczkę soli Dr Nona w łyżce gorącej wody, następnie dodać 100 g wódki (nie spirytusu). Mieszanka ta służy do nacierania klatki piersiowej, pleców i stóp. Należy wtedy pozostać w domowym zaciszu – nie wychodzić na zewnątrz!
Szczególnie skuteczna do usuwania bólu głowy wywołanego przeziębieniem.
Zielona herbata z imbirem i siedmiolatką
Składniki:
✓ 1,5 szklanki wody
✓ 1 łyżka pokrojonego świeżego imbiru
✓ 1 łyżka posiekanej cebulki siedmiolatki ( tylko biała część)
✓ 2 łyżeczki liść zielonej herbaty
✓ (*) 1 łyżka orzechów włoskich
Przygotowanie:
Zagotować wodę w rondelku. Dodać imbir, cebulkę i zieloną herbatę i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Wypić na gorąco i unikać wiatru i zimna.
(*) Jeśli oprócz objawów przeziębienia występuje gorączka, należy dodać orzechy włoskie i gotować wszystkie składniki 15 minut.
Zielona herbata z imbirem
To skuteczny, szybko działający lek na silne bóle głowy towarzyszące przeziębieniu.
Składniki:
✓ 1 szklanka wody
✓ ¼ szklanki świeżego imbiru pokrojonego na cienkie plasterki
✓ ¼ szklanki brązowego cukru
✓ 1 łyżeczka liści zielonej herbaty
✓ (*) ½ łyżeczki ml) octu ryżowego
Przygotowanie:
Zagotować wodę w rondelku, dodać imbir i cukier, ponownie doprowadzić do wrzenia. Wyłączyć gaz, odczekać 1-2 minuty i dodać zieloną herbatę. Przykryć i pozostawić do zaparzenia na 5 minut.
Można dodać ocet ryżowy, który działa ogrzewająco i wspomaga usuwanie toksyn.
Po wypiciu takiej herbaty zaleca się spożycie congee ryżowego.
Wywar z mięty i siedmiolatki
Mięta jest ostra i ochładzająca, jej działanie unosi się do głowy (Yang). Dzięki temu jest skutecznym środkiem zaradczym w usuwaniu ból głowy, który towarzyszy przeziębieniu.
Składniki:
✓ 20-30 liści świeżej mięty pieprzowej lub 2 łyżki suszonych liści mięty pieprzowej
✓ 2-3 rozgniecione cebulki siedmiolatki ( tylko białe części)
✓ 2 szklanki wody
Przygotowanie:
Wszystkie składniki umieścić w rondelku i zagotować. Gotować na małym ogniu 15 minut lub do wyparowania połowy płynu.
Zielona Herbata z liśćmi mniszka i kwiatem chryzantemy
Składniki:
✓ 1 łyżka suszonych liści mniszka
✓ 2 łyżki kwiatów chryzantemy
✓ 2 łyżki zielonej herbaty
✓ 1 szklanka wody
Wszystkie składniki należy dokładnie wymieszać i przechowywać w zamkniętym słoju lub w innym hermetycznie zamykanym pojemniku.
Przygotowanie:
✓ 1 czubatą łyżkę mieszanki umieścić w kubku i zalać wrzątkiem. Pozostawić pod przykryciem do zaparzenia na 5 minut
✓ Pić ciepłe 2 x dziennie
Napar z mięty i kwiatu bzu czarnego
Składniki:
✓ 2 łyżki kwiatu bzu czarnego
✓ 2 łyżki mięty
Przygotowanie:
Zioła zalać 0,75 -1 litrem wody, zaparzać pod przykryciem 20-30 minut, pić ciepłe 2-3 razy dziennie.
Działanie:
Oczyszcza gorący wiatr. Skuteczny środek na grypę, bóle gardła i pierwsze stadium infekcji górnych dróg oddechowych.
Congee z miętą i kwiatem chryzantemy
Składniki:
✓ 9 g liści mięty
✓ 9 g kwiatu chryzantemy
✓ 6 g ziele lofatery wysmukłej Dan Zhu Ye
✓ 100 g ryżu białego
Przygotowanie:
Składniki gotować 5-7 minut, usunąć zioła, zachować wywar. Ugotować ryż w dużej ilości wody, po ugotowaniu dodać wywar z ziół. Przyjmować 2x dziennie.
Congee z nasionami łopianu
Składniki:
✓ 15 g nasion łopianu
✓ 50 g ryżu białego
✓ 3-5 g cukru
Przygotowanie i stosowanie:
Najpierw gotować nasiona łopianu w 200 ml wody, tak by pozostało 100 ml, usunąć nasiona, zachować wywar. Następnie ugotować ryż w 400 ml wody z dodatkiem wywaru z nasion łopianu i cukru. Spożywać na ciepło 2 x dziennie.
Działanie:
Rozprasza i eliminuje gorący wiatr, usuwa toksyny, łagodzi wysypkę, oczyszcza gardło i usuwa obrzęk, rozjaśnia oczy.
Wskazania:
Wniknięcie zewnętrznego czynnika gorącego wiatru, kaszel i przeziębienie, kaszel ze śluzem, ból i obrzęk gardła, wysypka w przebiegu odry, opuchlizna, zaparcia.
Kompres z soli na bolące gardło
Rozpuść łyżeczkę soli Dr Nona w 1 łyżce gorącej wody, dolej 100g wódki (nie spirytusu), wymieszaj, pozostaw w szklanym słoiczku lub buteleczce. W przypadku bolącego gardła weź ściereczkę, nałóż na nią woreczek foliowy, na nim płatki kosmetyczne lub watę i polej miksturą soli z wódką. Posmaruj szyję kremem, najlepiej dynamicznym, załóż kompres na szyję na całą noc. W zależności od zaawansowania już po pierwszej kuracji jest znaczna poprawa, niekiedy trzeba założyć na całą noc. Tak kiedyś robiły nasze babcie 🙂
Źródła:
- Szkolenia z zakresu medycyny chińskiej w tym Lecznicza i Profilaktyczna Dietetyka Medycyny Chińskiej – dr Agnieszka Krzemińska
- Nonna Kuchina – Morze Martwe, dar, który uzdrawia