DIETETYKA Przyprawy WZORCE PATOLOGII Zakwaszenie organizmu ZIOŁOLECZNICTWO

Kuzu (Kudzu) – niezwykła roślina, która zadba o Twoje zdrowie

paź 28, 2014

Pomoże każdemu rozprawić się z nałogiem, a jednocześnie uzupełni niedobory żelaza, odkwasi organizm, oczyści go z toksyn, pozytywnie wpłynie na przemianę materii i ogólne samopoczucie – o czym mowa? Oczywiście o korzeniu kuzu – eko-hicie ostatnich miesięcy! Do niedawna nieco zapomniana, dziś znów wkracza na eko-salony i niczym rasowy celebryta pochwalić się może stale wzrastającymi słupkami popularności. Zastanawiacie się cóż to za wynalazek?

Kuzu (kudzu bądź opornik łatkowaty – Pueraria Lobata lub Thunbergii) to jadalna roślina pnąca, należąca do rzędu strąkowców, dziko porastająca przede wszystkim tereny Azji – głównie w Chinach, Korei i Japonii,  ale również w okołozwrotnikowych regionach Ameryki. Jest niebywale odporna na niekorzystne warunki pogodowe, dzięki czemu z wdziękiem wypuszcza pędy w cieniu drzew, wijąc się wzdłuż ulic, porastając słupy linii telefonicznych i latarni. Budzi skrajne emocje – w USA uznana została za chwast, jednak dzięki pięknym kwiatom i dużym liściom cieszy oko, a przyjemny zapach, jaki wokół nich roztacza, sprawia, że jest nie tylko tolerowanym, ale czasem wręcz pożądanym gościem w przydomowych ogródkach. Jednak prawdziwy sekret kuzu tkwi w jego korzeniach i niesamowitym wręcz, pozytywnym wpływie na zdrowie człowieka.

kuzu (kudzu)

Zastosowanie kuzu w medycynie – tajemnicze izoflawony

Początki stosowania kuzu w medycynie sięgają roku 200 p.n.e., kiedy to w Chinach właściwości terapeutyczne tej rośliny (znanej tam pod nazwą ge-gen) były szeroko wykorzystywane w ziołolecznictwie, m.in. w terapiach migreny, choroby wieńcowej, nadciśnieniu tętniczym, przy alergiach, biegunkach oraz w wychodzeniu z nałogów. Tak szerokie zastosowanie tej niepozornej, acz niebywale żywotnej rośliny nie tylko budziło podziw chińskich medyków, ale było traktowane jako dowód jej niezwykłości i boskiego pochodzenia.

Dziś – dzięki wynikom badań naukowych – wiemy już, że to nie boska interwencja sprawiła, iż kuzu znajduje szeroki zastosowanie w medycynie konwencjonalnej i niekonwencjonalnej, ale przede wszystkim ogromna zawartość skrobi, bogatej w minerały (tj. wapń, żelazo, fosfor) oraz w czynne związki izoflawonoidowe. Ich stężenie wynosi 1%-3%, a są to głównie pueraryna i daidzeina oraz genisteina – przyciągające uwagę badaczy ze względu na ich własności antynowotworowe, antyoksydacyjne, antybakteryjne, przeciwgorączkowe, hipotensyjne, spazmolityczne, przeciwwysiękowe, przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybicze, estrogenne i antyandrogenne.

Najbardziej wartościowymi częściami kuzu są kwiat (Flos puerariae) i korzeń (Radix puerariae).

Ze względu na unikatowy skład biochemiczny ekstrakt z korzenia kuzu jest współcześnie wykorzystywany w terapii nałogów oraz do leczenia skutków zatrucia alkoholem. Wspomagająco zaleca się jego suplementację w chorobach układu krążenia (zwłaszcza u osób zagrożonych udarem), a także doraźnie w przypadku gorączki, biegunek i wymiotów.

Liczne badania naukowe potwierdziły zasadność stosowania korzenia kuzu oraz jego dobroczynne właściwości, m.in.

  • istotny, wieloaspektowy wpływ na układ sercowo-naczyniowy (m.in. rozszerzenie naczyń wieńcowych, ekonomizację pracy serca, korzystny wpływ na przebieg niewydolności naczyń wieńcowych i zawału serca, polepszenie lipidogramu; zmniejszenie się częstości i intensywności napadów bólowych w przebiegu choroby wieńcowej)
  • unormowanie ciśnienia tętniczego (po kilkutygodniowej suplementacji)
  • hamujący wpływ na rozwój i namnażanie bakterii Helicobacter pylori
  • zmniejszenie intensywności bólów głowy (również migrenowych)
  • łagodzenie dokuczliwych objawów związanych z klimakterium (unormowanie nastroju, poprawę samopoczucia, hamowanie rozwoju osteoporozy)
  • podniesienie stężenia hormonu szczęścia – serotoniny i dopaminy w centralnym układzie nerwowym,
  • hamujący wpływ na rozwój i indukcję wirusów onkogennych w ustroju, a także działanie ochronne przed kancerogennym wpływem wielu czynników chemicznych
  • ochrona przed utratą funkcji poznawczych, polepszenie pamięci, zmniejszenie ryzyka wystąpienia choroby Alzheimera.

Ekstrakt z kuzu ma odczyn zasadowy – w tradycyjnej medycynie chińskiej jest silnym lekiem odkwaszającym (zobacz: zakwaszenie organizmu), z powodzeniem stosowanym przez lekarzy również w przypadku innych dolegliwości (grypa, problemy trawienne i gastryczne, cukrzyca, alergie, i in.) Warto zaznaczyć, iż japońscy makrobiotycy są przekonani o niezwykłej zdolności kuzu do równoważenia energii w ciele ludzkim, co pozwala m.in. na dokładne i skuteczne wydalanie toksyn, regulację przemiany materii oraz efektywne odchudzanie.

Kuzu w kuchni i w apteczce

Kuzu to bezzapachowa i pozbawiona smaku naturalna, lekkostrawna i bogata w wartości odżywcze skrobia, która nie zawiera przy tym ani glutenu, ani laktozy, dzięki czemu stanowi doskonałą alternatywę dla zagęstników, tj. żelatyna czy skrobia ziemniaczana. Może być z powodzeniem stosowana do różnego rodzaju zup, sosów, deserów, a także – w połączeniu z agarem – do przyrządzania budyniu, puddingów, czy innych galaretowatych potraw.

kudzu root

Na naszym rynku kudzu dostępne jest przede wszystkim w sklepach ze zdrową żywnością, u zielarzy, czy na coraz szerszą skalę w sklepach internetowych. Każda substancja pozyskana z kudzu występuje pod jedną z dwu postaci – proszku niezbędnego w kuchni lub kapsułek – podstawy suplementacji.

Źródła:

  1. KORZEŃ KUDZU – NOWE MOŻLIWOŚCI FARMAKOTERAPII CHOROBY ALKOHOLOWEJ. J. Niedworok, 1999 – Publikacja medyczna w czasopiśmie “Lek w Polsce”
  2. The effects of botanical dietary supplements on cardiovascular, cognitive and metabolic function in males and females. Scott Carlson, Ning Peng, Jeevan K. Prasain, and J. Michael Wyss. Gend Med. 2008

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej