Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 574
Znaczenie Yin i Yang- Jin i Jang w Pigułce - Koneser Zdrowia

Znaczenie Yin i Yang- Jin i Jang w Pigułce

utworzone przez | lis 3, 2022 | DIAGNOSTYKA WG TCM, PODSTAWY TCM, WZORCE PATOLOGII

Co to jest Yin i Yang? Znaczenie Yin i Yang

Co znaczy Yin i yang? Co symbolizuje?

Dzisiaj postaram się wytłumaczyć Ci symbol wschodniej Azji, abyś mógł/a w łatwy sposób zrozumieć idee filozofii chińskiej.

Yin i Yang to dualistyczna zasada, w której jedno nie może istnieć bez drugiego, po jednym zaraz następuje drugie. Z jednej strony są przeciwieństwami, które opisują pozornie przeciwne lub sprzeczne siły. W rzeczywistości jednak są komplementarne, wzajemnie powiązane i współzależne w świecie przyrody oraz dają sobie początek, są w sobie wzajemnie zakorzenione, wzajemnie się transformują i równoważą. Dążą do zachowania trwałej, dynamicznej równowagi, są w ciągłej przemianie. Żaden z biegunów nie jest statyczny, czego efektem jest nieustająca zmiana w przyrodzie, we wszechświecie. Przykładem tego może być drzewo, które wypuszcza liście na wiosnę. Później kwiaty, owoce, które zamierają na zimę, by ponownie na wiosnę zacząć żyć. Podobnie jest również z porami roku- wiosna, lato, jesień, zima- następują rok do roku po sobie. Wraz z budzeniem się przyrody  znowu nadchodzi wiosna. W krótszych cyklach mamy dzień, noc i ponownie dzień. Każde Yang zawiera w sobie trochę Yin i każde Yin zawiera w sobie trochę Yang.

W Nei Jing zapisano:

,,Yin jest korzeniem Yang, a Yang jest korzeniem Yin;

Yin nie może istnieć bez Yang, nie może być żadnego Yang bez Yin” 

Z koncepcji Yin i Yang wyłania się korzeń zarówno medycyny, jak i kultury chińskiej. Może to być najważniejsza różnica między wschodnimi a zachodnimi sposobami rozumienia świata. Na zachodzie filozofowie tacy jak Platon i Arystoteles starali się przeciwstawiać różnym zjawiskom. Natomiast myśl chińska mówi nam, że przeciwieństwa się uzupełniają – jedno nie może istnieć bez drugiego.

Teoria yin-yang jest od dawna stosowana w historii wschodu, a różne jej zmodyfikowane wersje w ciągu ostatnich lat zostały zaadaptowane przez historyków i psychologów.

Które to Yin, a które Yang?

Yang symbolizuje męską siłę i reprezentuje moc życiodajnej energii, jasności, ruchu, zmiany i słoneczną stronę wzgórza. Yang kojarzy się z tym, co niewidzialne np. z Qi (energia). W przypadku pór roku będzie to lato, w przypadku pory dnia będzie to dzień, z kolei w kwestii warunków atmosferycznych będzie to słońce, to także ciepło/gorąco, ogień czy aktywność.

Yin symbolizuje kobiecy aspekt natury, to także energia księżyca, ciemności, chłodu. To aspekt ochładzający, nawilżający, odżywiający, osadzony w substancji krwi oraz witalnych płynach, to bierność, woda. Reprezentuje zacienione zbocze wzgórza.

Yin kojarzy się z czymś materialnym, widzialnym- w przypadku organizmu będą to płyny ustrojowe, krew, kości, tkanki, mięśnie, w przypadku pór roku będzie to zima, w przypadku pory dnia będzie to noc, księżyc, to także zimno, woda, pasywność, sen.

 Jak widać z powyższego krótkiego opisu, z jednej strony są to przeciwieństwa, ale także jedno nie może istnieć bez drugiego i jedno następuje zaraz po drugim. Chociażby przykład dnia i nocy

  • po nocy następuje dzień,
  • po dniu następuje noc.

Nigdy nie ma 100% Yang czy 100% Yin.

Na poniższym diagramie po lewej stronie- białe jest Yang, ale ma w sobie odrobinę Yin (czarna kropeczka), po prawej jest Yin, w którym jest odrobina Yang (biała kropeczka)

  • O godz. 12.00 mamy maksymalne Yang (białe), ale jest też ciut Yin (czarne), które zaraz zacznie powiększać się, kiedy zrobi się zmrok, a w konsekwencji noc. I jak to w piosence – ,,a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”.  Cykl powtarza się- nie możemy w to ingerować, to są prawa przyrody.
  • O północy na dole mamy maksymalne Yin (czarne), które zawiera w sobie trochę Yang (białe), to pozwala, aby znowu był dzień
yin yang medycyna chińska
  1. Yin kojarzy się z czymś materialnym, widzialnym tj. krew

Elementami Yin u ludzi będą przykładowo:

  • brzuch, przednia część ciała,
  • wnętrze ciała,
  • narządy pełne zang (serce),
  • krew, płyny ciała,
  • kości, narządy, ścięgna.

Jeśli chodzi o płeć – Kobiety są Yin.

2. Yang kojarzy się z tym, co jest niematerialne, niewidzialne np. Qi (energia)

W przypadku Yang przykładowymi elementami u ludzi będą:

  • plecy, tylna część ciała,
  • powierzchnia ciała,
  • narządy puste tzw. Fu (np. żołądek),
  • Qi, energia życiowa,
  • skóra, mięśnie, owłosienie ciała.

Jeśli chodzi o płeć – Mężczyźni są Yang.

Nigdy nie ma 100% Yang czy 100% Yin. Te energie przenikają między sobą. Chociażby przykład kobiety i mężczyzny, każda kobieta ma też Yang i każdy mężczyzna ma w sobie dużo Yin

Yin i Yang spotkasz wszędzie- w naturze, wszechświecie, diagnostyce, odżywianiu. Poniżej możesz znaleźć przykłady jak należy interpretować te energie.

Medycyna chińska potrzebuje również w wielu przypadkach konsultacji. Zachęcam Cię do kontaktu telefonicznego i do umówienia się na rozmowę dotyczącą medycyny chińskiej w Krakowie! 

yin yang medycyna chinska
yin yang medycyna chinska
yin yang medycyna chinska
yin yang medycyna chińska

Żródła:

Steven Cardoza – Holistyczna medycyna chińska

Paul Pitchford – Odżywianie dla zdrowia

Ellen Goldsmith – Odżywianie wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej

Joerg Kastner – Terapia pożywieniem

Kilkuletnie szkolenia z medycyny chińskiej – Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdańsk

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

elzbieta kasztelaniec
Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

Share This