PODSTAWY TCM WZORCE PATOLOGII ZIOŁOLECZNICTWO

Znaczenie Yin i Yang- Jin i Jang w Pigułce

lis 3, 2022

Co to jest Yin i Yang? Znaczenie Yin i Yang

Dzisiaj postaram się wytłumaczyć Ci symbol wschodniej Azji, abyś mógł/a w łatwy sposób zrozumieć idee filozofii chińskiej.

Yin i Yang to dualistyczna zasada, w której jedno nie może istnieć bez drugiego, po jednym zaraz następuje drugie. Z jednej strony są przeciwieństwami, które opisują pozornie przeciwne lub sprzeczne siły. W rzeczywistości jednak są komplementarne, wzajemnie powiązane i współzależne w świecie przyrody oraz dają sobie początek, są w sobie wzajemnie zakorzenione, wzajemnie się transformują i równoważą. Dążą do zachowania trwałej, dynamicznej równowagi, są w ciągłej przemianie. Żaden z biegunów nie jest statyczny, czego efektem jest nieustająca zmiana w przyrodzie, we wszechświecie. Przykładem tego może być drzewo, które wypuszcza liście na wiosnę. Później kwiaty, owoce, które zamierają na zimę, by ponownie na wiosnę zacząć żyć. Podobnie jest również z porami roku- wiosna, lato, jesień, zima- następują rok do roku po sobie. Wraz z budzeniem się przyrody  znowu nadchodzi wiosna. W krótszych cyklach mamy dzień, noc i ponownie dzień. Każde Yang zawiera w sobie trochę Yin i każde Yin zawiera w sobie trochę Yang.

W Nei Jing zapisano:

,,Yin jest korzeniem Yang, a Yang jest korzeniem Yin; Yin nie może istnieć bez Yang, nie może być żadnego Yang bez Yin” 

Z koncepcji Yin i Yang wyłania się korzeń zarówno medycyny, jak i kultury chińskiej. Może to być najważniejsza różnica między wschodnimi a zachodnimi sposobami rozumienia świata. Na zachodzie filozofowie tacy jak Platon i Arystoteles starali się przeciwstawiać różnym zjawiskom. Natomiast myśl chińska mówi nam, że przeciwieństwa się uzupełniają – jedno nie może istnieć bez drugiego.

Teoria yin-yang jest od dawna stosowana w historii wschodu, a różne jej zmodyfikowane wersje w ciągu ostatnich lat zostały zaadaptowane przez historyków i psychologów.

Które to Yin, a które Yang?

Yang symbolizuje męską siłę i reprezentuje moc życiodajnej energii, jasności, ruchu, zmiany i słoneczną stronę wzgórza. Yang kojarzy się z tym, co niewidzialne np. z Qi (energia). W przypadku pór roku będzie to lato, w przypadku pory dnia będzie to dzień, z kolei w kwestii warunków atmosferycznych będzie to słońce, to także ciepło/gorąco, ogień czy aktywność.

Yin symbolizuje kobiecy aspekt natury, to także energia księżyca, ciemności, chłodu. To aspekt ochładzający, nawilżający, odżywiający, osadzony w substancji krwi oraz witalnych płynach, to bierność, woda. Reprezentuje zacienione zbocze wzgórza.

Yin kojarzy się z czymś materialnym, widzialnym- w przypadku organizmu będą to płyny ustrojowe, krew, kości, tkanki, mięśnie, w przypadku pór roku będzie to zima, w przypadku pory dnia będzie to noc, księżyc, to także zimno, woda, pasywność, sen.

 Jak widać z powyższego krótkiego opisu, z jednej strony są to przeciwieństwa, ale także jedno nie może istnieć bez drugiego i jedno następuje zaraz po drugim. Chociażby przykład dnia i nocy

 • po nocy następuje dzień,
 • po dniu następuje noc.

Nigdy nie ma 100% Yang czy 100% Yin

Na poniższym diagramie po lewej stronie- białe jest Yang, ale ma w sobie odrobinę Yin (czarna kropeczka), po prawej jest Yin, w którym jest odrobina Yang (biała kropeczka)

 • O godz. 12.00 mamy maksymalne Yang (białe), ale jest też ciut Yin (czarne), które zaraz zacznie powiększać się, kiedy zrobi się zmrok, a w konsekwencji noc. I jak to w piosence – ,,a po nocy przychodzi dzień, a po burzy spokój”.  Cykl powtarza się- nie możemy w to ingerować, to są prawa przyrody.
 • O północy na dole mamy maksymalne Yin (czarne), które zawiera w sobie trochę Yang (białe), to pozwala, aby znowu był dzień

Yin kojarzy się z czymś materialnym, widzialnym tj. krew

Elementami Yin u ludzi będą przykładowo:

 • brzuch, przednia część ciała,
 • wnętrze ciała,
 • narządy pełne zang (serce),
 • krew, płyny ciała,
 • kości, narządy, ścięgna.

Jeśli chodzi o płeć – Kobiety są Yin.

Yang kojarzy się z tym, co jest niematerialne, niewidzialne np. Qi (energia)

W przypadku Yang przykładowymi elementami u ludzi będą:

 • plecy, tylna część ciała,
 • powierzchnia ciała,
 • narządy puste tzw. Fu (np. żołądek),
 • Qi, energia życiowa,
 • skóra, mięśnie, owłosienie ciała.

Jeśli chodzi o płeć – Mężczyźni są Yang.

Nigdy nie ma 100% Yang czy 100% Yin. Te energie przenikają między sobą. Chociażby przykład kobiety i mężczyzny, każda kobieta ma też Yang i każdy mężczyzna ma w sobie dużo Yin

Yin i Yang spotkasz wszędzie- w naturze, wszechświecie, diagnostyce, odżywianiu. Poniżej możesz znaleźć przykłady, jak należy interpretować te energie.

Medycyna chińska potrzebuje również w wielu przypadkach konsultacji. Zachęcam Cię do kontaktu telefonicznego i do umówienia się na rozmowę dotyczącą medycyny chińskiej w Krakowie! 

yin yang medycyna chinska
yin yang medycyna chinska
yin yang medycyna chinska
yin yang medycyna chińska

Żródła:

 1. Steven Cardoza – Holistyczna medycyna chińska
 2. Paul Pitchford – Odżywianie dla zdrowia
 3. Ellen Goldsmith – Odżywianie wg Tradycyjnej Medycyny Chińskiej
 4. Joerg Kastner – Terapia pożywieniem
 5. Kilkuletnie szkolenia z medycyny chińskiej – Kraków, Warszawa, Wrocław, Katowice, Gdańsk

Elżbieta Kasztelaniec

Mikrobiolog, Specjalista Medycyny Chińskiej

W 1985 roku uzyskałam dyplom z mikrobiologii. Od tamtej pory staram się uświadamiać pacjentów na temat właściwego sposobu odżywiania i jego wpływu na organizm ludzki. Pomagam odzyskać zdrowie, wzmocnić odporność, a przede wszystkim uczę, jak samodzielnie wykorzystywać wiedzę z zakresu profilaktyki, aby troszczyć się o ciało i ducha.

Zdaję sobie sprawę, że informacje o medycynie naturalnej nie są wystarczająco rozpowszechnione w Polsce. Tymczasem znajomość podstaw medycyny chińskiej jest kluczem do poprawy stanu zdrowia wielu pacjentów. Moim celem jest popularyzacja tego nurtu wśród uczestników szkoleń, które organizuję. Wieloletnie doświadczenie, połączone z pasją do naturalnych metod leczniczych, pozwoliło mi stać się ekspertem w tej ... Czytaj więcej