Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /index.php:1) in /wp-content/plugins/pixelyoursite/includes/class-events-manager.php on line 574
Kaszel - wzorce patologii według Medycyny Chińskiej - Koneser Zdrowia

Kaszel – wzorce patologii według Medycyny Chińskiej

utworzone przez | kwi 14, 2022 | DIAGNOSTYKA WG TCM, Przeziębienia, WZORCE PATOLOGII

Kaszel to często spotykana dolegliwość układu oddechowego, która może być wywołana zarówno na skutek inwazji czynników zewnętrznych, jak i na skutek wewnętrznych zaburzeń narządów. Kluczową patologią jest dysfunkcja Płuc w zakresie tzw. rozprzestrzeniania oraz zsyłania Qi, ale nie tylko. Kaszel może pojawiać się praktycznie w każdej porze roku. Nasilenie ma najczęściej Zimą i Wiosną oraz w okresie przejściowym, czyli przy zmianie jednej pory roku na drugą.

Kaszel – przyczyny według Medycyny Chińskiej

Przyczyny kaszlu dzielimy na czynniki zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Do najczęściej spotykanych patogenów pochodzących z zewnątrz należy Wiatr, który może łączyć się z innymi czynnikami zewnętrznymi takimi jak Zimno, Gorąco czy Suchość. Każdy czynnik dominuje w określonej porze roku. Zimą i wczesną Wiosną łączy się z Zimnem, Wiosną i Latem z Gorącem, a Jesienią z Suchością.

Z kolei najczęściej spotykanymi patogenami wewnetrznymi jest Wilgoć i Śluz oraz nasz stan emocjonalny, o czym mowa w dalszej części artykułu

kaszel zaburzenia

Według Medycyny Chińskiej Płuca są górnym źródłem Wody w organizmie. Posiadają funkcję rozprzestrzeniania i przesyłania Wody do skóry w postaci potu oraz w dół poprzez Potrójny Ogrzewacz, by móc dosięgnąć każdej części ciała. Jeśli Płuca nie są w stanie rozprzestrzeniać i zsyłać Qi Płuc, dochodzi do gromadzenia się Wilgoci i Śluzu. W konsekwencji czego pojawia się kaszel z odkasływaniem flegmy. Strategią leczenia jest rozproszenie czynników zewnętrznych, eliminacja Śluzu i przywrócenie fizjologicznej funkcji Płucom. Ten aspekt dokładnie omawiam na szkoleniu z przeziębień u dzieci.

Kaszel – długotrwałe zaburzenia emocjonalne – czynniki wewnętrzne

Stres czy długotrwałe emocje, które towarzyszą nam każdego dnia mogą upośledzić swobodny przepływ Qi Wątroby. To może prowadzić do zastoju Qi w Płucach (jedno z odgałęzień Wątroby dociera do Płuc). Prawidłowe Qi Płuc kieruje się w dół, natomiast Qi Wątroby do góry co powinno zapewnić harmonijnie funkcjonowanie tych narządów. Jednak gdy dochodzi do zastoju Qi Płuc, dochodzi do tzw. zbuntowanej Qi, a to oznacza, że ruch jest do góry co manifestuje się kaszlem.

Kaszel, a niewłaściwa dieta

Według Medycyny Chińskiej Śledziona odpowiedzialna jest za transport i transformację, jest źródłem Qi i krwi, unosi energię do góry. Jeśli spożywamy zbyt dużo surowych czy wilgociotwórczych produktów, dochodzi do dysfunkcji Śledziony w zakresie transportowania i transformacji. Jaki to jest mechanizm i jak można pozbyć się Wilgoci z organizmu omawiam to na szkoleniu “Wilgoć i Śluz – czynniki chorobotwórcze w Medycynie Chińskiej”. Gdy dochodzi do gromadzenia się Śluzu i Wilgoci w Śledzionie, będzie ona wysyłać Wilgoć i Śluz do Płuc czego efektem finalnym będzie kaszel z flegmą. W zależności od naszej konstytucji dojdzie do gromadzenia się Zimnej lub Gorącej Wilgoci. Obecność Śluzu blokuje krążenie Qi w całym układzie oddechowym. To powoduje kaszel oraz odczucie pełności i dyskomfortu, a także może blokować Żołądek, czego efektem mogą być problemy trawienne,

Gdy mamy Zimną Wilgoć pojawi się kaszel z lepką i białą flegmą z towarzyszeniem zimnych dłoni, brakiem pragnienia, awersją do Zimna. Natomiast gdy mamy do czynienia z Gorącą Wilgocią pojawi się kaszel z lepką i żółtą flegmą z towarzyszeniem ciepłym dłoni, pragnieniem i awersją do Gorąca.

Kaszel ostry i przewlekły

Podziału kaszlu można dokonać też w innym aspekcie, chociażby w zakresie pojawienia się stanów chorobowych. Główny podział to kaszel ostry i przewlekły. Ostry to ten, który zazwyczaj będzie związany z zewnętrznymi czynnikami patogennymi. Przewlekły to ten, który zwykle utrzymuje się powyżej 3 miesięcy i jest skutkiem zaburzeń wynikających z uszkodzenia narządów Zang Fu.

W Medycynie Chińskiej do kaszlu zaliczymy także choroby klasyfikowane w Medycynie Zachodniej jako: ostre i przewlekłe zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, krtani, gardła, krztusiec czy obturacyjna rozedma, a także astma. Oczywiście, każde z nich wymaga diagnozy wg TCM by zastosować odpowiednia strategię działania.

wzorce

W każdym przypadku najważniejsze to jak najszybsze podjecie działań w postaci diety, ziół czy akupunktury. Według Medycyny Chińskiej, im szybciej tym lepiej. Należy pamiętać, że w Medycynie Chińskiej nie stosuje się objawowego leczenia samego kaszlu. Strategia leczenia zależy od wzorca patologii, którego kaszel jest jednym z objawów. A wzorce dokładnie przedstawione są na powyższej grafice

O mnie

ELŻBIETA KASZTELANIEC

Mikrobiolog
Dietetyk Medycyny Chińskiej
Pomagam odzyskać zdrowie poprzez zastosowanie prawidłowej diety opartej na Tradycyjnej Medycynie Chińskiej liczącej aż 3000 lat!
Prowadzę szkolenia i konsultacje indywidualne.

Więcej  o mnie

Więcej wyników wyszukiwania...

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

Najbliższe wydarzenie

DOŁĄCZ DO GRUPY NA FB

elzbieta kasztelaniec
Dołącz do społeczności, która jest zainteresowana zdrowym odżywianiem w oparciu o zasady Dietetyki Tradycyjnej Medycyny Chińskiej.
Znajdziesz porady, przepisy oraz informacje o dietetycznych wydarzeniach.
Dzielimy się wiedzą i wymieniamy doświadczeniem.

Share This