Pszenica, znana ludzkości od pokoleń, jest jednym z najważniejszych zbóż na świecie, którego odmiany ewoluowały wraz z potrzebami ludzi. Pszenica stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych i uprawianych zbóż na całym świecie. Wielu ludzi codziennie korzysta z niej, spożywając chleb, makaron, ciasta, naleśniki czy pierogi. Ale czy zastanawiałeś się kiedykolwiek nad historią tego zboża i wpływem, jaki ma na nasze zdrowie?
Pszenica współcześnie
Współczesne odmiany pszenicy, które dominują na rynkach rolnych na całym świecie, zostały zaprojektowane i wyhodowane w celu sprostania rosnącym wyzwaniom, jakie stawiają przed nami zmieniające się warunki środowiskowe i potrzeby rolnictwa. Naukowcy i hodowcy roślin dokonali genetycznych modyfikacji tych odmian w taki sposób, aby były bardziej odporne na ekstremalne warunki, takie jak susze, choroby oraz skrajnie wysokie temperatury. W ten sposób chciano zapewnić stabilność i pewność zbiorów, które są kluczowe dla zabezpieczenia żywieniowego ludzkości.
Dodatkowym celem tych modyfikacji było dostosowanie pszenicy do wymogów przemysłu piekarniczego, który stawia wysokie wymagania co do jakości mąki. Z tego powodu nowe odmiany pszenicy charakteryzują się większą zawartością glutenu – białka odpowiedzialnego za elastyczność ciasta i strukturę chleba. Wyższa zawartość glutenu jest pożądana przez piekarzy, ponieważ pozwala na produkcję wyrobów o lepszej konsystencji i smaku.
Jednakże te pozytywne aspekty hodowli nowoczesnych odmian pszenicy mają także swoje negatywne strony. Z jednej strony, zwiększenie zawartości glutenu doprowadziło do obniżenia ilości błonnika w ziarnach, który jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.
Z drugiej strony, wzrost zawartości glutenu w diecie ludzi zaczyna być łączony z rosnącym problemem nietolerancji glutenu i schorzeniami związanymi z nadwrażliwością na gluten. W ciągu ostatnich lat coraz więcej osób skarży się na problemy trawienne, bóle brzucha czy inne dolegliwości po spożyciu produktów zawierających gluten, co prowadzi do refleksji nad tym, czy nowoczesne odmiany pszenicy są rzeczywiście takie dobre dla zdrowia ludzi, jak początkowo sądzono.
Pszenica w medycynie chińskiej
Według tradycyjnej medycyny chińskiej pszenica jest zbożem o chłodnym termice i słodkim smaku. Uważa się, że wnika do Serca, Śledziony i Nerek. Ze względu na termikę oczyszcza gorąco, tzn., że możemy ją stosować w przypadku takich dolegliwości jak: suchość w jamie ustnej, gorączka, nadmierne poty, pobudzenie, niepokój, drażliwość czy niestabilny stan emocjonalny.
Choć pszenica ma wiele korzyści zdrowotnych i odżywczych, warto pamiętać o potencjalnych wyzwaniach zdrowotnych z nią związanych. Z umiarem i świadomością jej wpływu na organizm, można cieszyć się jej smakiem bez obaw o swoje zdrowie, a w przypadku suchości będzie nawet wskazana.
Jednak osoby z nadmiarem Wilgoci, a to bardzo często występujący wzorzec w naszym klimacie zdecydowanie powinny odstawić pszenicę, czyli makarony, pieczywo, kluseczki, pierogi, słodycze czy ulubione naleśniki (dodatkowo z mlekiem i dżemem)
Zalety i wady konsumpcji pszenicy wg TCM
Jako silne źródło odżywcze, pszenica jest zalecana przede wszystkim dla dzieci, zwłaszcza tych z niedoborami. Wzmacniając organizm, stymuluje wzrost i masę ciała. Jednak osoby dorosłe, prowadzące siedzący tryb życia, powinny się jej wystrzegać. Pszenica może być szczególnie niekorzystna dla osób otyłych z powodu jej odżywczych właściwości.
Co więcej, codzienne spożywanie produktów z pszenicy może prowadzić do problemów zdrowotnych, takich jak nadmierne gromadzenie wilgoci w organizmie. Ta nadmierna wilgoć może być przyczyną przewlekłych infekcji zatok i dróg oddechowych. W wielu przypadkach eliminacja produktów zawierających pszenicę okazuje się być skutecznym rozwiązaniem.
Ważne jest też, aby spożywać pszenicę w jak najmniej przetworzonej formie. Ziarna zbóż, w tym pszenicy, są najzdrowsze w postaci całych ziaren lub kasz. Mąka, choć powszechna, jest produktem wysoko przetworzonym, który może być niezdrowy, zwłaszcza dla dzieci.