W oczekiwaniu na pierwszą konsultację proszę o zaznajomienie się z przedstawionymi wskazówkami, które pomogą w przygotowaniu się do wizyty oraz sporządzeniu niezbędnej dokumentacji zawierającej informacje kluczowe dla procesu diagnostycznego oraz dalszych zaleceń.

1. Dzienniczek żywieniowy

Dzienniczek żywieniowy należy prowadzić minimum 7 dni, wypełniać sumiennie ze szczególnym wskazaniem na nawyki żywieniowe (zarówno w dniach pracujących, jak i wolnych od pracy).
Te informacje posłużą do oceny dotychczasowych nawyków żywieniowych, godzin spożywania posiłków, składu i jakości spożywanej żywności. W tym okresie proszę nic nie zmieniać, odżywiać się jak zawsze – każda zmiana może wpłynąć na efektywność procesu diagnostycznego, możliwość wskazania ewentualnych przyczyn zgłaszanych dolegliwości oraz zmiany złych nawyków żywieniowych.

2. Jak należy prowadzić dzienniczek, co wpisywać?

Możesz skorzystać z kilku możliwości prowadzenia dzienniczka – wybierz tę, która najbardziej Ci odpowiada:

  • formularz do prowadzenia ręcznego – kliknij, aby pobrać – wydrukuj i zapisuj odręcznie,
  • formularz do prowadzenia elektronicznego – kliknij, aby pobrać – wypełniaj w komputerze, na tablecie, smartfonie,
  • zeszyt/notatnik/kalendarz jeśli wolisz formę tradycyjną,
  • google kalendarz/notatnik, notatnik w smartfonie, itp.

W dzienniczku jako pierwszą i ostatnią pozycję proszę wpisać porę pobudki i pójścia spać.
Kliknij tutaj, aby pobrać dokładny opis wszystkich niezbędnych informacji.

3. Obserwuj swój język, mocz, stolec, dobowy rytm snu

  • Obserwuj swoje wypróżnienia – wpisz jaka jest częstotliwość (np. 3 razy dziennie lub 1 raz na 2 dni), kolor kału (jasny, ciemny, z domieszką krwi), czy jest w jednym kawałku, czy wielu. Czy są zaparcia czy biegunki. Czy jest cuchnący, czy nie.
  • Obserwuj swój mocz – częstotliwość oddawania (ok. 5 czy 15 razy dziennie), kolor moczu (jasny, żółty, z krwią). Czy wstajesz w nocy, aby oddać mocz?
  • Wpisz swój rytm snu, o której godzinie wstajesz każdego dnia, a o której idziesz spać? Czy przesypiasz całą noc, czy budzisz się w nocy – jeśli tak, ile razy,o której godzinie? Czy sen jest płytki czy mocny?
  • Obserwuj swój język najlepiej na czczo, wpisz kolor języka (różowy, czerwony, żywo czerwony – zaogniony) oraz nalot na języku (żółty, biały). UWAGA! Wykonaj co najmniej 2 zdjęcia języka na czczo: pierwsze – język wysunięty do przodu, a drugie – język podwinięty pod podniebienie. Jeśli jest jakikolwiek nalot na języku (żółty lub biały) proszę go nie zdrapywać – to jest bardzo ważne diagnostycznie!
Share This